1. 12. 2018

Odpady zadarmo – likvidace sloupků – Třístupňové bydlení – Nový jednatel lázní – Odměny zastupitelů – Jmenovaní zástupci města v organizacích – Odvolání všech členů z městských dozorčích rad – Termíny jednání rady a zastupitelstva města

Víme, co vás zajímá

 

RM č. 1 – 20-11-2018

  • (Usnesení RM č. 3/2018-1)

Rada města připravila půdu pro odpady zadarmo. Přitom každý ví, že nic není zadarmo. Vždy jde o to, z jakých zdrojů (veřejných či soukromých) se budou náklady na likvidaci odpadu hradit. V Třeboni to doposud bylo tak, že cca 50 % bylo hrazeno z městského rozpočtu a cca 50 % je hrazeno ve formě poplatku na osobu a rok ve výši 500 Kč. Přičemž existuje řada osvobození od uvedeného poplatku – konkrétně osoby se zvlášť těžkým zdravotním postižením, kteří jsou držiteli průkazů ZTP a ZTP/P a dále i děti do tří let jejich věku.

Množství odpadů, které dnes produkujeme, je neudržitelné. Odpady významně zatěžují životní prostředí. Je logické, že za jeho likvidaci se musí platit. Trh by měl lidi motivovat ke třídění a snížení odpadů na skládkách. Proto nechceme v 21. století odpady zadarmo. Navíc to znamená pro městský rozpočet ztrátu více než 4 mil. Kč za rok. Za volební období je to více než 16 mil. Kč. Odpady zadarmo je „hra“ o 500 Kč/osoba/rok. Současně jde o populistické „kupování“ voličů.

Uvidíme, co na to řeknou ostatní zastupitelé města a také veřejnost.

 

  • (Usnesení RM č. 9/2018-1)

Rada města přijala usnesení, kterým zrušila výsuvné sloupky regulující vjezd do pěší zóny (ulice Březanova, Petra Voka a Masarykovo nám.), kdy proběhne demontáž veškerého zařízení, které bude uloženo pro jeho budoucí využítí. Dopravní obsluha tak bude mít „zelenou“ po celých 24 h.

Co k tomu dodat? Volební slib je slib. Stačilo by ale sloupky ponechat trvale zasunuté a nikoliv je přímo demontovat. Dle potřeby pak sloupky jednorázově podle konkrétních okolností použít, kdykoliv bude třeba operativně omezit vjezd na náměstí. Např. během trhů, koncertů a promítání letního kina. Je také otázkou, zda se při demontáži věci město chová s péčí řádného hospodáře. Každopádně jsme proti fyzické demontáži sloupků. Demontáž a jejich servisní odpojení je z našeho pohledu nezodpovědné. Demontáž bude jistě něco stát a za případnou jejich budoucí montáž bude opět město platit finanční prostředky, což opět uhradí daňoví poplatníci.

Uvidíme, co na to řeknou obyvatelé žijící na náměstí, kteří si již na určitý klid od vozidel zvykli. Pro zásobování nemohly být sloupky žádným zásadním problémem, neboť zásobovači měli k dispozici čipy. Čas ukáže, jak „správné“ rozhodnutí rady města to bylo. Možná se přijme nový strážník k městské policii, který bude dohlížet nad dopravou v této lokalitě.

 

  • (Usnesení RM č. 11/2018-1)

Rada města nezodpovědně zrušila, a současně zrušení předkládá novému zastupitelstvu města, původní usnesení rady města (z minulého volebního období) ve věci Předprojektová a projektová příprava stavby – Třístupňové bydlení Třeboň.

Tento krok nového vedení města (= rady města) je velmi nezodovědný, neboť město Třeboň má uzavřenou smlouvu o partnerství s Jihočeskou univerzitou a jde o nadčasovou záležitost, ve které je nutné kontinuálně podnikat kroky, aby v budoucnu takové bydlení pro naše občany mohlo v Třeboni vzniknout. Přetržení spolupráce, příprav a shánění finančních zdrojů je krajně nezodpovědné.

Uvidíme, jak se k takovému kroku vyjádří ostatní zastupitelé. A v případě, že uvedené zrušení svým hlasováním podpoří, tak by měli nahlas říci věcné argumenty!

O našem postoji jsme již dříve informovali a názor neměníme, neboť stále tvrdíme, že město Třeboň bude v budoucnu uvedené zařízení potřebovat, viz

http://trebon.zeleni.cz/zeleni-v-treboni-podporuji-tristupnove-bydleni-pro-seniory/

(poznámka: odkaz na zápis z finančního výboru pod výše uvedeným odkazem je nefunkční. Chyba není u nás).

 

  • (Usnesení RM č. 18/2018-1)

Rada města jmenovala nového jednatele lázní, kterým se stal neuvolněný starosta města Třeboně za ODS PaedDr. Jan Váňa.

Co k tomu dodat? Uvidíme, jakou smlouvu o výkonu funkce si nechá radou města schválit a také s jakou odměnou, neboť tím, že je neuvolněným starostou, tak si otevřel cestu k tomu, že může pobírat jakoukoliv výši odměny za výkon funkce jednatelství na lázních. Zákon o střetu zájmů ho v tomto ohledu vůbec neomezuje. Tak uvidíme.

Zajímavé je, že dle hlasování se zřejmě pan nový jednatel lázní (ODS) zdržel. Ale to jej vůbec neohrozilo, neboť radních za ODS je 5 ze 7. Hlasování tak bylo 6 pro, 0 proti a 1 se zdržel. Hladce tak schváleno.

Otázka je, proč se tak nezdržel hlasování v tajné volbě do křesla neuvolněného starosty města Třeboně. Odpověď je jednoduchá – protože by neprošel, neboť ke schválení bylo třeba 13 hlasů (což je počet koaličních zastupitelů za ODS, Pro Zdraví a Sport a TOP 09). V případě zdržení by bylo hlasů jen 12, což by se rovnalo neschválení.

Také nevíme, zda funkci jednatele lázní chce vykonávat, pokud se přímo on zdržel hlasování.

  • (Usnesení RM č. 21/2018-1)

Kolik budou brát zastupitelé a členové výborů a komisí? To je častá otázka ze strany veřejnosti. Tak od nás dostanete trochu komplexnější přehled.

Rada města stanovuje odměny dle nařízení vlády č. 318/2017 Sb. takto – viz níže tabulka – sloupec druhý (= Radou města schválená výše odměny). Ovšem 14. 9. 2018 nabylo platnosti nové nařízení vlády č. 202/2018 Sb., s účinností od 1. 1. 2019.

Odměny pro neuvolněné zastupitele tak zůstávají ve stejné výši, jako tomu bylo v případě končícího volebního období (kdy ale starostka vykonávala svou funkci jako uvolněná). Ostatní si polepší. My jsme pro, aby starosta byl dlouhodobě uvolněný s plným platem – viz též http://trebon.zeleni.cz/informace-z-ustavujiciho-zastupitelstva-ze-dne-13-11-2018/

Výše odměny členům výboru, kteří nejsou členy zastupitelstva města bude činit 500 Kč hrubého za jedno jednání výboru.

Neuvolněným členům zastupitelstva a členům výboru, kteří nejsou členy zastupitelstva, bude odměnu schvalovat zastupitelstvo města (10. 12. 2018).

 

  • (Usnesení RM č. 22/2018-1)

Zástupcem města Třeboň v DSO Vodovod Hamr byla radou města jmenována členka rady města Třeboň Anna Kahounová (ODS).

I zde je zajímavé, že dle hlasování se zřejmě paní A. Kahounová (ODS) zdržela. Ale to jej vůbec neohrozilo, neboť radních za ODS je 5 ze 7. Hlasování tak bylo 6 pro, 0 proti a 1 se zdržel. Hladce tak schváleno.

Otázka je, proč se tak nezdržela hlasování v tajné volbě do křesla členky rady města. Také nevíme, zda funkci chce vykonávat, pokud se přímo ona zdržela hlasování.

 

  • (Usnesení RM č. 23/2018-1)

Zástupcem města Třeboň ve Svazku obcí regionu Třeboňsko s právem hlasovat byl radou města jmenován uvolněný místostarosta Mgr. Petr Werner (Pro Zdraví a Sport).

I v tomto případě se jeden člen rady města hlasování zdržel.

 

  • (Usnesení RM č. 28/2018-1; č. 29/2018-1 a č. 30/2018-1)

Rada města jednomyslně (7) odvolala všechny členy dozorčí rady v těchto obchodních korporacích 100 % vlastněných městem Třeboň: Slatinné lázně Třeboň, s. r. o.; Třeboňské lesy a rybníky, s. r. o. a Technické služby Třeboň, s. r. o.

 

Další termíny jednání rady města jsou: 4. 12. 2018 a 18. 12. 2018.

 

Termín pro jednání zastupitelstva města je stanoven na: 10. 12. 2018 od 18 h.

 

Vaši zastupitelé za Společně pro Třeboň – druhý nejsilnější klub v zastupitelstvu města.

Jiří Vopátek, Ondřej Prášil, Petr Michal, Jan Lukavský a Filip Holzer.

** V Třeboni dne 29. 11. 2018 **