14. 11. 2018

Dne 13. 11. 2018 proběhla ustavující schůze zastupitelstva města Třeboně, kde si zastupitelé volili nové vedení města. Všichni počítali s předem ohlášenou a dohodnutou koalicí ODS, PRO Zdraví a Sport a TOP09, která má těsnou většinu 13-ti hlasů.

Co však všechny přítomné překvapilo, až šokovalo, byl návrh ODS, aby starosta vykonával funkci jako neuvolněný a uvolněnými se stali pouze oba místostarostové. ODS vyhrála volby s téměř 35% hlasů a pan Váňa získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech. Občané, kteří volili ODS, se jasně vyjádřili, že ho chtějí za starostu města a určitě si přáli, aby tuto funkci vykonával na 100 %. Jsme názoru, že Třeboň by měla mít uvolněného starostu, protože agenda (kterou spravuje) je rozsáhlá a neslučitelná s dalším zaměstnáním. Starosta je statutární zástupce celého města a má za něj nejvyšší zodpovědnost. Měl by být k dispozici 24 hodin denně a město skutečně vést. Poprvé v novodobé historii města  nebude starosta pracovat na plný úvazek! Vnímáme to jako podvod na voličích, protože kdyby ODS před volbami jasně deklarovala, že jejich lídr bude vykonávat funkci starosty jako neuvolněný, jsme přesvědčeni, že by takovou důvěru a podporu od voličů nezískali. Velkým zklamáním pro nás bylo i to, že ODS o takto důležité věci odmítla jakkoliv diskutovat a neuvedla jediný pádný argument. Prý to tak bude a basta! Takto se tedy bude o důležitých věcech příští čtyři roky rozhodovat – silou, bez diskuze a argumentů. Zastupitelé ani občané tedy nevědí, co za tímto rozhodnutí ve skutečnosti stojí. Můžeme jen spekulovat, zda starosta pomýšlí na další funkci, například jednatele v některé z městských společností, či se chystá kandidovat za ODS v některých dalších volbách, či zda má ve své tiskárně opravdu tolik práce, že na úřad bude jen docházet „na vedlejšák“.  Úsměvné bylo vysvětlení J. Masojídka, že díky neuvolněnému starostovi město ušetří na jeho platu! Úsměvné či k pláči to je proto, že se město chystá ročně rozdat více než 4 miliony na financování „odpadů zadarmo“. Ve srovnání s tím je úspora platu starosty zanedbatelná a nevyrovná ztrátu prestiže, kterou postavení a vážnost starosty našeho města utrpí. Nemluvě o tom, že odmítání vysvětlit tento krok je v přímém rozporu s tím „nebudeme nic tajit“, „informovaností občanů“ a „otevřenou a poctivou politikou“, kterou ODS před volbami voličům slibovala.

Další zvláštností byl návrh ODS na volbu tajnou pro všechny volené funkce. My prosazujeme transparentnost, a proto jsme navrhovali volbu aklamací (tedy veřejnou). Každý občan by měl vědět, jak zastupitelé hlasují a zastupitelé by si měli za svým hlasováním stát, ne ho tajit. Náš návrh bohužel neprošel, a tak jsme byli svědky zdlouhavé a nepřehledné tajné volby.

Do finančního výboru jsme navrhovali našeho kandidáta Ing. Tomáše Budína, který získal 23 hlasů a stal se členem výboru. Do kontrolního výboru se také dostal náš kandidát Martin Smolek, který získal 22 hlasů. Děkujeme všem zastupitelům, kteří naše kandidáty podpořili!

 

Nové složení rady města je následující:

Dlouhodobě neuvolněný starosta města: PaedDr. Jan Váňa (ODS)

Dlouhodobě uvolněná místostarostka města: Ing. Jana Grammetbauerová (ODS)  

Dlouhodobě uvolněný místostarosta města: Mgr. Petr Werner (PRO Zdraví a Sport)

Další neuvolnění členové rady města:

Anna Kahounová (ODS)

Ing. Zdeněk Kukačka (ODS)

Prof. RNDR. Jiří Masojídek, CSc. (ODS)

Ing. et Ing. Jiří Kuta (TOP 09)

 

Co je tak v Třeboni historicky nové?

    • Třeboň jako významné lázeňské a turistické město má poprvé ve své historii neuvolněného starostu města,
    • jedna strana (ODS) má drtivou většinu v radě města. ODS tak sama může činit klíčová rozhodnutí a to i tehdy, kdy 2 členové v radě města nebudou souhlasit,

 

  • poprvé po roce 1990 došlo ke 100% výměně všech členů rady. Snadno tak dojde k otočení kormidlem i tam, kam nechceme = obava ze ztráty kontinuity ve strategických oblastech (nakládání s městským majetkem, nakládání s městskými společnostmi apod. = …. ale nestrašme, neboť čas ukáže ……).

 

Celý průběh jednání můžete sami zhodnotit ze záznamu z ustavující schůze zastupitelstva města:

https://www.youtube.com/watch?v=WS-iWWlqSYc

Z tisku: https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/trebon-ma-novou-radnici-20181114.html

 

Vaši zastupitelé za Společně pro Třeboň – druhý nejsilnější klub v zastupitelstvu města.

(Na fotce zleva) Petr Michal, Ondřej Prášil, Jan Lukavský, Jiří Vopátek a Filip Holzer.

 

** V Třeboni dne 14. 11. 2018 **