3. 3. 2020

Na jednání zastupitelstva města (27. 1. 2020) byla opětovně zmiňována potřeba výstavby zimního stadionu v Třeboni. Pěknou glosu na toto téma napsal náš zastupitel Jan Lukavský (http://trebon.zeleni.cz/sliby-zadarmo/). To, že zimní stadion byl tlačen hlava nehlava v minulém volebním období (2014 – 2018), tak to nemá smysl připomínat. Dnes je vidět, že tento nezodpovědný přístup je nyní nemalou daní za to, co se nyní v Třeboni děje (odmítání dotací, žádná modernizace v odpadovém hospodářství, konec Anifilmu v Třeboni, tajné hlasování o prodeji městského majetku, odpískaný projekt tzv. Třístupňového seniorského bydlení, populistické odpady zadarmo s mínus již 8 miliony Kč do řešení problémů v odpadovém hospodářství a další). Každopádně je to stále pro – zejména ČSSD – velké téma, kdy pan Zdeněk Mráz neváhá stále po zimním stadionu v Třeboni volat. Dokonce i pan Jan Váňa (ODS), neuvolněný starosta mu jde naproti.

Jaký je tedy můj postoj k zimnímu stadionu? Stále stejný! Neměním názory a ani postoje, neboť o takové zásadní stamilionové investici se rozhoduje ve volbách. A voliči, jako nejvyšší autorita, rozhodli. Můj pohled lze jednoduše shrnout takto:

– až bude v Třeboni a místních částech v dobrém stavu vodovod, aby netekla občanům špinavá voda,
– až bude ve všech místních částech vybudovaná kanalizace,
– až budou opravené ulice spolu s kanalizací a vodovodem, a to i tam, kde je případně dosud azbestové vedení. Až se zrekonstruují ulice, které jsou – doslova rozlámané (např. ulice Vodárenská) a čekají dlouhou dobu na svou rekonstrukci. Obdobně u chodníků,
– až město začne skrze bytovou koncepci, která zcela chybí, řešit bytovou oblast, a to zejména pro mladé, mladé rodiny a pro sociálně slabé, kdy nájemné je stejné a i vyšší než měsíční splátka hypotéky za vlastní bydlení. V této oblasti rovněž chybí potřebná analýza,
– až se bude opět pokračovat v přípravě na demografické stárnutí a obnoví se práce na tzv. Třístupňovém seniorském bydlení,
– až bude oblast sociální a zdravotní péče více finančně podporována (např. si takovou podporu osobně dovedu představit a to tak, že ke každé koruně od klienta připadne z rozpočtu města další koruna pro subjekty, které se v této oblasti dlouhodobě angažují a lidem pomáhají. Dlouhodobě je poměr 1 Kč od klienta a k tomu 0,50 Kč od města. Proč to nezměnit na poměr 1 : 1?),
– až budeme městem, kde se využívají moderní Smart technologie a město bude zařazeno mezi chytrá města,
– až bude řešena bezpečná cyklodoprava nejen po městě, ale také v napojení na místní části a okolní obce,
– až bude vyřešeno parkování pro občany bydlící např. na Hliníku, Táboritská ul. apod. (výstavba např. parkovacího domu. Pro návštěvníky města budování moderního záchytného parkoviště – se sociálním zařízením, drobným občerstvením apod.),
až budou zahájeny práce na kvalitním – moderním – odpadovém hospodářství a
jistě se najdou i další oblasti, které občany trápí více než zimní stadion,

tak pak je možné zahájit diskusi, zda v takovém případě zimní stadion může být, neboť současně zimák nevytlačí potřebnější investice ve městě a také v místních částech. Mimochodem, cena za výstavbu „zimáčku“ z roku 2018 (květen) byla stanovena ve výši 103 až 104 miliónů Kč bez DPH.

A co vedle zimního stadionu také podpora jiným sportům? Chybí či nechybí v Třeboni kuželkářská dráha? Máme v Třeboni kvalitní podmínky pro stolní tenis? Chybí či nechybí inline stezka? A jistě by se našly i další oblasti sportu. Proč nadřazovat zimák nad jiné sporty?

Jaký by byl ideální stav v oblasti výstavby a provozování zimního stadionu? Město Třeboň by mělo v případě výstavby a provozování zimního stadionu usilovat o 100% dotaci na stavbu zimního stadionu + na technologii a také na jeho vybavení. Resp. výstavbu zimáku podmínit uvedenou 100% dotaci. A provoz by měl zajišťovat hokejový klub, který by si sám pro provoz zimního stadionu sháněl sponzory, o zimní stadion by se staral (byl by jeho správcem), resp. by jej provozoval a také by od města dostával příspěvek na bruslení pro děti a také příspěvek na rozvoj talentů (v oblasti krasobruslení) a také zvláštní příspěvek pro bruslení handicapovaných a k tomu příspěvek na úhradu provozních nákladů. Nikoliv ale 100 %, resp. určité % z provozních nákladů spolu s jasným finančním stropem dotace z rozpočtu města.

Co říci závěrem? Je třeba volit jasné priority, což je politické rozhodnutí, a to prostřednictvím volebních programů a voleb. Předpokládám, že ti, kteří po zimním stadionu volají, že si ve volebním roce 2022 dají do svého volebního programu tuto investiční prioritu, a to jako zásadní. A voliči, nechť rozhodnou. Tento způsob je férový a transparentní. Zkrátka ve volbách se o takových věcech rozhoduje. Jen jsme se to stále asi moc nenaučili, neboť jsou tací, kteří volební programy jako takové neuznávají. Za to jsou borci, kteří jsou mistři v zákulisních, a tudíž netransparentních jednáních. Pokud jde o rozhodnutí voličů na základě jasných volebních programů, tak v takovém případě jasně říkám, že v takovém případě je nutné volební výsledek a přání voličů respektovat. Vyměnit sociální a zdravotní sliby voličům záhy po volbách za zimní stadion není zkrátka fér! Takto my se nechováme a ani takto nejednáme. Za takový postoj sice sklízíme kritiku našich politických konkurentů, ale to nám opravdu nevadí.

To, že fakticky má v letošním roce zahájit výstavbu zimního stadionu sám jeden z největších odpůrců právě Jan Váňa (ODS) a jeho ODS tím, že – jak sám pan Váňa na jednání ZM 27. 1. 2020 řekl … na zimák je platný stavební povolení, a to by znamenalo buď každý rok žádat o obnovení, nebo zahájit tu stavbu. My jsme se rozhodli, že zahájíme stavbu tím, že se tam udělá část dešťové kanalizace .. by uvedenému otočení před volbami v roce 2018 málokoho napadlo. ODS byla organizátorem petice proti zimnímu stadionu. Pan Váňa je mistrem kličkování a zdůvodňování. Čili i toto bude pro něho hračkou, jak to „vysvětlit“ či se z uvedeného „vykroutit“ a ze mě či z nás udělat hlupáky.

A kde je slib subjektu PRO Zdraví a Sport? Stačí odcitovat z letáku PRO Zdraví a Sport, který byl v rámci komunálních voleb 2018 distribuován občanům do schránek začátkem října 2018:

Zimní stadion – garant Mgr. Petr Werner: požadujeme ZÁVAZNÉ VEŘEJNÉ HLASOVÁNÍ o stavbě zimního stadionu (ZS) na základě objektivní analýzy nákladů stavby ZS, provozu ZS a využití ZS. V Třeboni je registrováno 38 hokejistů, jen sama stavba ZS je za 120 mil. Kč.

A jaká je skutečnost? Lze připustit, že veřejné hlasování proběhlo ve volbách v roce 2018. Voliči zimák zkrátka odmítli. A co ta analýza? Ta se zkrátka nedělá! A to bylo před volbami 2018 kritiky.

Nutno říci, že to není proti zimnímu stadionu, ale zkrátka respektujeme přání voličů skrze volební programy. Nic více, nic méně! To je demokracie, která – jak se zdá – politickým matadorům nevyhovuje.

Jiří Vopátek, zastupitel města za subjekt Společně pro Třeboň
** 2-3-2020 **