29. 10. 2019

proběhla 17.X.19 v kongresové hale Roháč v Třeboni. Pořádalo ji město Třeboň a ENKI ops. Konference se zúčastnilo 200 přihlášených. Sezení zahájil starosta J.Váňa, který zdůraznil význam zadržení vody v krajině a otázku míry zavinění klimatických změn člověkem. Stejně tak je důležité realizovat příslušné změny uvážlivě a uvarovat se překotných opatření.

J.Pokorný zdůraznil význam role lesníků, zemědělců a rybářů v krajině. Voda, rybníky, lesy jsou charakteristické pro Třeboňsko a přitom role vody je často neprávem přehlížena. IPCC vodu vůbec ignoruje a zdůrazňuje pouze CO2. Přitom stromy a les chladí krajinu a přitahují další vláhu. Vysušená krajina se dále vysušuje „na suché pole nezaprší“. L.Musil z fy. LIKOS presentoval projekt živých staveb. Holé náměstí má teplotu 50 oC (jako Sahara), les o 20-30 oC méně. Přitom ozelenit střechu, i fasádu není drahé. P.Sklenička Dosud se z naší krajiny voda vyháněla, zrušeno bylo i cca 20 000 rybníků a meliorace se dělaly i tam kde nebyly potřeba. Nyní se musíme naučit budovat závlahy, přebudovat meliorace na regulační drenáže, které vodu odvádí i přivádí podle potřeby. K.Horák z farmy Choťovice presentoval soběstačnou farmu na rozloze 600 ha, která chová dobytek, odpady zpracovává v bioplynové stanici na plyn a elektřinu a hnůj samozřejmě zaorává na pole. P.Dušta z fy. Skanska představil první residenční projekt v Česku s unikátním systémem pro recyklaci šedých vod. Takováto budova šetří cca 40% vody a vrátí náklady za 15 let. J.Duras z Povodí Vltavy představil projet desetiletého monitoringu r. Staňkovský. Tam se v posledních letech podstatně zhoršila kvalita vody, nastoupily silné vodní květy, anaerobie v hypolimniu, sirovodíkový zápach obtěžuje okolí atd. Problémem jsou větší srážky, které čistička nedokáže pojmout a které nárazově přinesou do rybníka obrovská množství P. A ten je hlavní příčinou rozvoje sinic. A.Vejmelka z fy. Sedum top přednesl výhody využití rozchodníku pro střechy i plochy ve městě, minimální údržba, nenáročnost na vodu aj. 

Pokud se podíváme na široké spektrum studovaných i řešených problémů krajiny v době klimatické změny a množství lidí, kteří se tím kvalifikovaně zabývají tak určitě máme velký zásobník informací a návodů na řešení tohoto problému a není nutno propadat panice. Naopak, je nutno hodně přemýšlet, studovat a navrhovat opatření velice uvážlivě a s rozmyslem. Panika nás povede spíš ke zkratkovitým řešením, které se nakonec ukáží být chybou. Probatum est. 

Konference byla dokonale organizována a velký dík za to patří Odboru životního prostředí města. 

Více na:

Jaromír Lukavský

C:\Users\jiri\Desktop\zverejnovani - vyveska a web\74-Jaromir Lukavsky - 18-10-2019-V JEDNANI\FOTO.jpg

Foto: Jaromír Lukavský

Komentář

Co dodat? Je zajímavé, že starosta J.Váňa sám zdůraznil význam zadržení vody v krajině. Bohužel je to ten samý starosta, který se postavil proti mokřadu a zadržení vody v krajině – konkrétně v lázeňském parku Aurora. Vedení města Třeboň (ODS, PRO Zdraví a Sport, TOP09 s podporou ČSSD) odmítlo přijmout dotaci z  Operačního programu Životního prostředí (2014 – 2020) poskytnutou na vybudování mokřadu a revitalizaci toku v Třeboni, konkrétně stoky v lázeňském parku Aurora. Dotace, ve výši 3 325 571,06 Kč,  by pro město představovala možnost pokrytí 100 % nákladů investice. Přitom cílem projektu, který byl při svém vzniku konzultován se špičkovými odborníky v oboru, bylo na stávajícím mokřadu vytvoření mokřadního biotopu a zároveň revitalizace stávajícího vodního toku v parku u lázní Aurora, který svým vzhledem významně připomínal dobu svého vzniku a to 70. léta = více pro připomenutí zde:

a také:

Váš Klub zastupitelů Společně pro Třeboň 

** V Třeboni dne 29. 10. 2019 **