20. 11. 2020

Poslední dobou často slýcháme o smart neboli chytrých řešeních téměř čehokoliv. Jde o zavádění moderních digitálních informačních a komunikačních technologií a inovací do všech možných oblastí života. Zejména oblíbená jsou Chytrá nebo Inteligentní města, Smart cities. Cílem by mělo být efektivní využívání všech možností nových technologií, snižování spotřeby energie, optimalizace dopravy a sdílení dat veřejné správy. Pokud vím, tak pouze naše uskupení „Společně pro Třeboň“ a ODS měly jako jeden z bodů volebního programu zavedení smart city řešení také v Třeboni.

Co by šlo udělat, co dělají jiná města? Mnohá česká města již mají funkční „portály občana“, které umožňují, aby občané mohli komunikovat s úřadem po internetu, odkudkoliv a kdykoliv, i mimo úřední hodiny. To je velmi výhodné zvláště nyní, v době covidové, kdy musíme minimalizovat osobní kontakty. Na internetových portálech občana lze vyřizovat běžné agendy městských úřadů. Po identifikaci a přihlášení je možné vyplnit a podat formuláře nebo zaplatit poplatky přes platební bránu. Díky identifikaci mohou být formuláře předvyplněné. Po odeslání je možné sledovat stav vyřízení žádosti nebo podání. A co Třeboň? O portálu občana město zatím ani neuvažuje, jediné, co se za poslední roky změnilo je možnost se pomocí rezervačního systému objednat na osobní vyřízení vybraných agend. To je ale opravdu málo.

A co další oblasti smart city? Dělá město něco pro čistou mobilitu? Staví se veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily na sídlištích? Mají turisté možnost dobíjet si na parkovištích elektrokola? Pracujeme na informačním systému parkovišť pro návštěvníky města, který je ještě před příjezdem do centra navede na parkoviště s volnými kapacitami? Snaží se město využít energetických úspor například u veřejného osvětlení? Máme někde moderní pouliční lampy, které mění intenzitu nebo i barvu světla podle provozu v ulici či noční doby? Instalují se na veřejné budovy fotovoltaické panely pro snížení energetické náročnosti?

Odpověď na uvedené otázky je záporná. Město nemá ani strategický plán, kam se v oblasti smart technologií chce dostat. Navrhovali jsme zřízení odborné komise napříč zastupiteli, která by pomohla takovou vizi připravit, ale vedení města nemá zájem. Proto se také Třeboň, na rozdíl třeba od Písku, Tábora nebo Českých Budějovic ani neúčastní grantových výzev, které se dnes v oblasti smart city nabízejí.

Situace dnes, dva roky po volbách je tristní. Přes předvolební sliby město nic podstatného v oblasti chytrých a moderních řešení neudělalo.

Ondřej Prášil,
zastupitel za Společně pro Třeboň