10. 3. 2020

(reakce na Jana Váňu z Třeboňského světa, březen 2020, str. 3)

O tématu Smart Cities lze najít hodně informací. K základnímu pochopení toho, co je to Smart v uvedeném kontextu, jistě může pomoci níže uvedené vymezení.

Jaké město lze považovat za chytré – neboli tzv. Smart? Za chytrá města lze ve své podstatě označit města, která zavádí moderní a inteligentní technologie, jejichž prostřednictvím mohou města šetřit energii, zvyšovat životní úroveň obyvatel a chovají se šetrně k životnímu prostředí. Jiné vymezení zase říká: Smart City – čili chytrá města – zjednodušují pomocí IoT (poznámka: více zde https://www.iot-portal.cz/co-je-iot/) zařízení a technologií svým obyvatelům život. Často využívají např. parkovací senzory a platformy, systémy pro dálkový odečet energií, chytrý odpadový systém, čidla pro měření hluku, teploty, hladiny CO2 nebo třeba světelná čidla v chytrých lampách (zdroj: https://www.iotport.cz/iot-reseni/mesto-kraj-region-ves). Další možné vymezení: Smart City je město, které usiluje o maximální kvalitu života obyvatel s minimální spotřebou zdrojů pomocí využití moderních technologií a propojení infrastruktury především v oblasti energetiky, dopravy, komunikace aj.
Jedno z komplexnějších vymezení pojmu nabízí i Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (viz https://www.mmr.cz/cs/temp/smart-cities/koncept-smart-cities), kdy koncept Smart Cities zahrnuje:

– cestu k udržitelnému rozvoji měst,
– zavádění moderních technologií do řízení města s cílem zlepšit kvalitu života a zefektivnit správu věcí veřejných,
– největší uplatnění konceptu – v oblasti dopravy, energetiky a zavádění moderních informačních a komunikačních technologií (ICT),
– použití v dalších oblastech, např. odpadové hospodářství, vodohospodářství, e – government a krizové řízení,
– koncept Smart Cities postupný proces nikoliv stav.

Přínos:
– zvýšení kvality života, snížení energetické náročnosti, úspory mandatorních nákladů či zvýšení efektivity řízení,
– řešení problematických témat ve městech,
– vzájemné propojení, harmonizace a synergie.


Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Mimo jiné jde o využívání moderních technologií a současně dat ke zvýšení kvality života téměř ve všech oblastech, kdy data (otevřená data) právě za pomoci moderních technologií umožňují přijímat kvalitní rozhodování veřejného sektoru. Mezi oblasti Smart City patří zejména: Smart Governance (chytrá správa, chytré vládnutí, chytrý úřad), doprava a mobilita, IT infrastruktura, životní prostředí a energetika.
A co pan starosta města, Jan Váňa (ODS), označuje za své úspěchy z oblasti Smart (Třeboňský svět, březen 2020, str. 3, příspěvek s názvem Smart City dělají „Smart“ lidé). Inu, posuďte sami. Jde prý o:

a) WIFI na úřadu,
b) zprovoznění informačního centra pro seniory v Domě Štěpánka Netolického,
c) vybudovaný stánek pro dobíjení mobilních telefonů na náměstí (poznámka: foto viz níže),
d) uvedení do provozu systému elektronického objednávání klientů na úřadu – např. při registraci vozidel či vyřizování jiných agend, jako pasy či občanské průkazy
(poznámka: o uvedeném veřejně hovořil na jednání zastupitelstva města náš zastupitel Petr Michal),
e) instalace smart vodoměrů
(poznámka: to bylo již v plánu v době, kdy Jan Váňa byl v nekonstruktivní opozici)
f) informační kanál sms zpráv,
g) elektronické nákupy na burze,
(poznámka: zavedeno v době 2014 – 2018, kdy Jan Váňa byl v nekonstruktivní opozici)
h) stranou nezůstává doprava, tj. bezpečnější dopravní značení, bezbariérové vstupy apod.

A prý by mohl pan Váňa ve výčtu pokračovat. Kdyby bylo v čem pokračovat, tak by jistě pokračoval dále.
Např. v případě stánku pro dobíjení mobilních zařízení označuje pan Váňa za Smart tento dobíjecí stánek na Masarykově náměstí. Podle něho jde tedy o Smart. Karel IV. by měl jistě radost, ale přeci jenom žijeme v jiném století, kdy Smart je jasně vymezeno, viz výše.

Pan starosta zapomněl na to, že pro účely dobíjení mobilních zařízení si lze dnes pořídit tzv. power banku

(https://search.seznam.cz/?q=power+banka&oq=power+banka&aq=-1&sourceid=szn-HP&su=ke&sgId=Tm9uZSAxNTgzNTk3MTU5LjY5Nw%3D%3D)

výběr je široký, a to i za rozumné ceny. Je otázkou, jak je toto starostovské Smart ve skutečnosti – s ohledem na možnost dobíjení přes vlastní mobilní power banku – využíváno.

Posuďte sami, zda panem starostou Janem Váňou je výše uvedené v Třeboňském světě – ať už více, méně (či vůbec) Smart.

Existují města v Jihočeském kraji, která se SMART velmi zodpovědně věnují a svá města skutečně rozvíjejí ku prospěchu svých obyvatel. Jihočeský kraj například vyhlásil dotační program pro podporu chytrých obcí a měst – viz:
https://www.kraj-jihocesky.cz/ku_dotace/vyhlasene#825
bod Podpora chytrých měst a obcí (Smart city/Smart village). Proč vedení města nežádá o finanční podporu Jihočeský kraj v rámci naplňování Chytré město?

Co napsat závěrem? Zavedená opatření se sice za Smart aktivity vydávají, ale definičním znakům zcela neodpovídají a zas tak Smart vlastně nejsou. Nicméně je může pan starosta Jan Váňa přihlásit do soutěže na https://www.soutezchytramesta.cz/. V takovém případě přeji hodně štěstí a komisi (hodnotitelům) hodně trpělivosti.

Jiří Vopátek, zastupitel města za subjekt Společně pro Třeboň

** 8-3-2020 **