10. 11. 2021
Starosta města Jan Váňa (ODS) opakovaně vyhledává své příležitosti, jak si „kopnout“ do aktivní opozice, kterou vykonává subjekt Společně pro Třeboň. Ovšem jednotlivá a opakovaná modrá „kousnutí“ nejsou fér, neboť se nezakládají na pravdě. Někdo by rovnou mohl říci, že starosta města lže.
Rozsáhlé, zpolitizované a až i únavné úvodníky vedení města či samotného starosty v Třeboňském světě se stávají pravidlem. Pamatujeme si, jak ODS tehdejší starostce města rozsáhlé úvodníky v témže periodiku vyčítala. Časy se holt mění.
Třeboňský svět v rukách vedení radnice ……
A o jaké nepravdy jde? Např. v posledním Třeboňském světě (listopad 2021) starosta města uvádí:
Co jsou nám platné dnešní proklamace zastupitelů za „Společně pro Třeboň“ (Zelení, OMMO a Piráti – pozn. redakce TS), že výstavbu bazénů podporují, ale pro rozpočet ruku nezvednou.
Tak ještě jednou, pane starosto Váňo, pro rozpočet pod Vaším vedením opravdu ruku nezvedáme a říkáme jasně proč. Tedy například: nepodporujeme vaše koaliční populistické odpady zadarmo (výpadek z rozpočtu města v objemu nad 16 milionů Kč za období 2019 – 2022), které město v budoucnu „doběhnou“, nepodporujeme škrtání v kultuře, nepodporujeme vaše koaličně (ODS, PRO Zdraví a Sport, TOP09) zrušený projekt seniorského bydlení, nepodporujeme vaše šetření tam, kde si to Třeboň a místní části nezaslouží – konkrétně údržba zeleně, která letos doslova přerůstala tak, že se stala líhništěm komárů, nepodporujeme vedením města odmítnuté dotace zejména na Dům animace a tím i odchod Anifilmu z Třeboně, byli jsme proti odmítnutí několikamilionové dotace na projekt „Mokřady a revitalizace toku v Třeboni“, nepodporujeme chybějící rozvoj města v oblasti SMART, nepodporujeme chybějící peněžní fond v oblasti bydlení, nepodporujeme chybějící investice jako např. chybějící: moderní skatepark pro mladé, vhodnou horolezeckou stěnu, in-line stezku, dokonce pod Vaším vedením není žádný posun v transparentnosti veřejné správy – např. pořízení hlasovacího zařízení, které by zajistilo, že by bylo zaznamenáno, jak daný zastupitel v jednotlivých věcech hlasoval, a dalo by se tak pokračovat dále. Proto nezvedáme ruku pro rozpočty tohoto vedení města. Zvláště i v okamžiku, kdy se sice investuje do lázní, ale na straně druhé se lázně pod současným vedením úvěrově zadlužily (lázně k 31. 12. 2020 dlužily ve formě dlouhodobého úvěru přes 62,7 milionu Kč)! Lázně byly tomuto vedení města předány bez úvěrových závazků! Nyní lázně splácí Janem Váňou přijatý a tudíž jim podporovaný úvěr. Jistě nemá smysl připomínat, že za ODS, která byla v letech 2010 až 2018 v opozici, také nikdy tato ODS žádný rozpočet města nepodpořila.
Wellness u lázní Aurora a zábor lázeňského parku. Jak to tedy bylo či je?
Starosta ve svém „modrém“ úvodníku v Třeboňském světě (listopad 2021) uvádí lež, která je za hranou politické slušnosti a korektnosti. Starosta nepravdivě uvádí:
…. ještě jste mi připomněla jejich aktivity (pozn. myšleny aktivity zastupitelů za subjekt Společně pro Třeboň) při schvalování změny územního plánu – petice proti tomu, že se budou kácet stromy a zničí se celý park apod.
Je to čistá lež starosty města! Subjekt Společně pro Třeboň žádnou aktivitu ve věci petice nevyvíjel a ani neorganizoval. Byla to akce aktivních občanů, kteří se zastupitelstvem nemají nic společného a současně jim není lhostejné, co se ve městě děje. Z našich zastupitelů Společně pro Třeboň žádnou petici nikdo nevyvíjel a ani neorganizoval, nebyla to tak žádná naše aktivita.
Pan starosta neuvádí totiž to, že v první fázi se proti nemalému záboru lázeňského parku postavil dotčený orgán státní správy. Konkrétně Český inspektorát lázeňství a zřídel Městskému úřadu v Třeboni ve fázi zamýšleného velkého záboru lázeňského parku (viz obrázek č. 1, viz vyznačená plocha zamýšleného záboru, tj. II.) sdělil své stanovisko.
K této variantě záboru lázeňského parku v rozsahu cca 1,9 ha (!) se Ministerstvo zdravotnictví ČR – konkrétně Český inspektorát lázeňství a zřídel – vyjádřilo takto, zejména:
Zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR mimo jiné také doporučili pořizovateli (pozn.: městu) možnost intenzivnějšího využití stávajícího areálu lázní. Ministerstvo žádalo po pořizovateli (městu), aby přehodnotil potřebu velikosti záboru lázeňského parku navrženého projednávanou změnou územního plánu, a aby ho omezil na nutně potřebné minimum.
Ministerstvo současně ve svém stanovisku ze dne 22. 10. 2019 uvedlo, že nadbytečná jsou zejména zařízení pro sport, rekreaci a dopravní infrastrukturu, která ve čl. 3 odst. 4 písm. a) a c) Statut zakazuje (!!), a rozdílné parametry prostorového uspořádání u konkrétních ploch stejného způsobu využití lze vymezit odlišně, tak jak je tomu u ploch lázeňství (LA) v platném územním plánu. Vytvoření nové kategorie plochy lázeňství specifické (LS) nacházející se ve vnitřním území lázeňského místa Třeboň je proto neopodstatněné a není ani přijatelně zdůvodněno.
Ministerstvo dále apelovalo na pořizovatele změny územního plánu (tj. na město Třeboň) na zmírnění navrženého zásahu do lázeňského parku, který sám tvoří cenné území využívané v souvislosti s lázeňskou léčbou a jehož celistvost bude navrhovanými úpravami narušena.
Závěrem ve svém stanovisku ministerstvo městu Třeboň připomnělo, že v následných správních řízeních bude záměr, který se nachází ve vnitřním území lázeňského místa Třeboň, posuzován s ohledem na dodržování ustanovení lázeňského zákona, Statutu a vyhlášky č. 423/2001 Sb. (o zdrojích a lázních).
K rozsahu záboru lázeňského parku se také vyjádřila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR prostřednictvím svého stanoviska ze dne 22. 10. 2019. Agentura požadovala redukovat navrženou plochu pro slunění, požadovala také navýšení procenta zastoupené zeleně apod. Agentura ochrany přírody upozornila, že v případě „ukrajování“ lázeňského parku pro postupnou výstavbu se nejedná o zanedbatelnou rozlohu zásahu do lázeňského parku (!). Agentura také ve svém stanovisku upozornila na soudobý odborný přístup k existenci stabilizovaných parků v sídlech, který směřuje k jejich maximální ochraně. Pokud jiné veřejné zájmy vyžadují určité zásahy do těchto ploch, je na místě hledání variant s co nejmenším vlivem a prostorovými nároky.
Vedení města muselo svůj megalománský záměr dle věcných argumentů opustit ….
Až tato stanoviska vedení města Třeboň donutila svůj záměr ve věci záboru lázeňského parku „umravnit“ a přehodnotit, kdy došlo k výraznému zmenšení záboru lázeňského parku z původního zamýšleného rozsahu cca 1,9 ha na cca 0,9 ha. Viz „umravněná“ varianta na obrázku č. 2 (zábor po redukci).
Plocha LA je plocha vyčleněná pro případné rozšíření ubytování (lázeňská výstavba ubytovací kapacity) pro lázeňské hosty.
Čili pan starosta a vedení města zkrátka musel/o opustit svou maximalistickou variantu, která byla pro lázeňský park Aurora značným zásahem a velmi necitlivá. Ovšem takto v kontextu a souvisle Vám to pan starosta říkat nebude. Zkrátka otočí pravdivé argumenty a zaútočí na aktivní zastupitele.
Aktivní opozice je potíž …..
Starosta města Váňa (ODS) ve svém úvodníku v Třeboňském světě (listopad 2021) označuje aktivní opozici za – citace: troublemakers (potížisti) nevynechají jednu příležitost, aby nekritizovali a nekřičeli.
K tomu je třeba dodat, že Jan Váňa, jako osmiletý opozičník v městském zastupitelstvu (2010 – 2018) asi nekřičel, ale doslova prostřednictvím Třeboňských novin hulákal a bubnoval na poplach téměř každý měsíc! Vytvářel mnohdy snad až falešný obraz o tom, jak je město zcela ve všem chybně vedeno a řízeno. Vzpomeňme na petici, kterou právě ODS organizovala, resp. její zastupitelé – např. proti sloupkům v centru města. Zdá se, že se místní ODS pod taktovou Jana Váni podařilo až zmanipulovat veřejné mínění, což mu pochopitelně umožnilo sednout si na „trůn“ města, ze kterého se snaží aktivní opoziční hlasy nejen překřičet podpásovými údery, ale také umlčet. Sám na své jednání a chování zkrátka zapomněl a nyní prostřednictvím Třeboňského světa, který je financován z veřejných peněz si dělá „hůl“ na aktivní opozici. Zkrátka se stačí podívat do tehdejších vydání Třeboňských novin z období 2010 – 2018 a zde občané jasně uvidí (či si připomenou), kdo a co tehdy kritizoval a jak přitom „křičel“ či doslova „bubnoval na poplach“! Ano, byla to ODS ….
Pokud někoho zajímá, kdo vlastně za Třeboňskými novinami stojí (vydává zapsaný spolek – Třeboňsko, z. s.), tak zde je možné se podívat:
https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=792996
(www.justice.cz → Veřejný rejstřík: Hledat podle IČO, zadat IČO: 26590905 → Sbírka listin)
Zajímavý je dokument „ostatní Zápis z ustavující schůze spolku“ – viz strana 3. Zajímavé jsou i ostatní zde uložené dokumenty.
Zkrátka starosta města se snaží veřejnosti vykreslit opoziční subjekt Společně pro Třeboň a jeho aktivní zástupce v tom nejhorším světle. A přitom se až zdá, že se neštítí doslova ničeho. Zde záleží na občanech, aby si udělali vlastní názor. Ovšem k tomu potřebují informace nejen „informace“ od pana starosty, ale také od nás. A my dáváme zde takové informace, které můžeme doložit. V tom je rozdíl mezi námi a panem Váňou, resp. jeho koalicí (ODS, PRO Zdraví a Sport, TOP09).
Zkrátka aktivní opozice se panu Váňovi a jeho koaličním partnerům nehodí. Všechno chce svůj čas, neboť opoziční roli pan Váňa a jemu věrní koaliční partneři pochopí až v momentě, kdy po komunálních volbách v roce 2022 snad opět zamíří do opozičních lavic.
Zkrátka – pravdou se šetří možná proto, aby zbyla:
Jiří Vopátek a Petr Michal
opoziční zastupitelé za subjekt Společně pro Třeboň
10. 11. 2021