29. 12. 2018
Klub zastupitelů Společně pro Třeboň navrhl zřízení Osadního výboru Holičky, neboť se domnívá, že existuje-li možnost a zájem občanů dané lokality se spolupodílet na dění ve věcech veřejných, mají dostat šanci a prostor.
Kompetence a pravidla fungování osadních výborů jsou definována v příslušných ustanoveních zákona o obcích. V podstatě jde o poradní orgán obce, kdy zástupci občanů konkrétní, jasně vymezené lokality, dostali možnost efektivněji sdělovat a prosazovat zájmy občanů daných území u vedení svých obcí. V současné době není členství ve výborech nijak honorováno. Takto aktivita je spíše na principu občanské prestiže.
Řadu let jsem se spolupodílel na činnosti osadního výboru v Břilicích. Během funkčního období se výbor vyjadřoval k desítkám podnětů, které přicházely během roku v souvislosti s výkonem agendy města a úřadu. Mimo to, náš osadní výbor vyvíjel opakovaně vlastní iniciativu, když se snažil prosadit nějakou z aktuálních potřeb naší vesnice. Připomněl bych proběhlé a probíhající rekonstrukce ulic, revitalizace dětských hřišť, postupná rekonstrukce fotbalového hřiště, rekonstrukce požární nádrže, rekonstrukce pohostinství, pozemkové úpravy, ochrana vlastníků pozemků v lokalitě Gigant, naše jasné stanovisko k záměru UNESCO, péče o hasiče, aktivita při prosazování cyklostezek v naší lokalitě, atd.
Rád bych zde ale připomněl jednu z minulých aktivit, která tak nějak zůstala v pozadí a o které se nemluví. Osadní výbor Břilice zaznamenal v roce 2012 významné změny ve vlastnické struktuře pozemků na katastru obcí Břilice a Štěpánovice. Pamětníci z našich řad upozornili na skutečnost, že zdrojem těchto změn je restituční rozsudek OS J. Hradec, spz. 6C 299/2003 z roku 2012. Z důvodu restituce byl vydán potomkům jednoho šlechtického rodu ohromný, údajně více jak miliardový, nemovitý majetek a náhrady. Podle nás nebyl rozsudek po právu. Výbor, veden myšlenkou nesprávnosti soudního rozhodnutí, se dne 6.2.2013 rozhodl podal podnět na tehdejší vedení města. Podstatou bylo, aby město Třeboň, jako účastník zmíněného soudního řízení, využilo nějakou z forem možnosti stížnosti proti restitučnímu rozhodnutí. Náš požadavek však byl vedením města odmítnut. Chápali jsme rozhodnutí vedení města, včetně politických konsekvencí a vazeb města na restituenta. Avšak, nemohli jsme se ztotožnit se zjevnou nespravedlností vyhlášeného rozsudku, kdy měl být vydán restituentu majetek přesto, že nesplnil podmínky restituce. Původní restituent totiž již od roku 1939 pozbyl Československého občanství a následně rozhodnutím říšské správy nabyl dne 12.3.1942 říšskoněmecké občanství, které si „užíval“ až do konce 2 sv. války. S postojem města jsme se tedy nemohli ztotožnit. Chtěli jsme řádně osvětlit tuto kauzu a případně se pokusit napravit křivdy a škody, které rozhodnutí OS J. Hradec z roku 2012 způsobilo třetím stranám tj. novým vlastníkům nemovitého majetku, kteří ho v minulosti získali od státu v dobré víře koupí, privatizací apod.
V současné době je situace taková, že v dané kauze jsou dvě osoby odsouzeny za závažné pochybení, chcete-li, manipulaci s řízením. Mimo jiné mají platit i milionové škody. Protizákonné jednání bylo odsouzeným bezpochybností prokázáno. Nyní očekáváme aktivitu příslušných státních úřadů, např. Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, které by měly, s vědomím nových skutečností, podat k soudu mimořádný opravný prostředek k novému přezkumu původního restitučního rozsudku a tento zvrátit. Jinými slovy, stát by měl konat a zachránit nám daňovým poplatníkům finanční prostředky, o které přišel neoprávněnou restitucí a dále přichází z důvodu náhrad vzniklých škod, a to v řádech miliard Kč.
Proč toto vlastně píšu? Na uvedeném příkladu konkrétních aktivit osadních výboru jsem chtěl demonstrovat, že význam a vážnost osadních výborů není automatickým jevem. Vážnost, respekt a uznání si takový výbor musí vybudovat svým jednáním, zájmem o věci veřejné, prací pro občany. Myslím si, že v případě Břilic, kde žije cca 827 občanů, se nám toto, více jak posledních 15 roků, dařilo.
Doufám, že osadní výbor, který je slyšet, nebude trnem v oku novému vedení města ODS-TOP 09-PRO Zdraví a Sport a bude znovu zřízen. Lidé co vědí a mají názor, co si pamatují a co se nebojí, se jen těžko ovládají a manipulují. To by se nemuselo pravicové radnici hodit do jejích zájmů. Uvidíme. Holičkám držíme palce.
Petr Michal, zastupitel