18. 7. 2017

Výstavbu zimního stadionu v Třeboni tlačí zástupci subjektů:

KDU-ČSL, hnutí ANO, ČSSD a KSČM

 

My jako subjekt Společně pro Třeboň – Strana zelených a hnutí Občané městu, město občanům zastáváme dlouhodobě následující názor, který v rámci koalice je bohužel v menšině.

Konkrétně:

viz dříve náš příspěvek: http://trebon.zeleni.cz/zimni-stadion/

Dále zastáváme názor, že pokud má něko nyní zimní stadion jako svou priorotu č. 1, tak nechť se vše potřebné v tomto volebním období 2014 – 2018 řádně připraví a pak nechť si uvedenou prioritu dá konkrétní subjekt do volebního programu a předstoupí před voliče s žádostí o podporu. Pokud takový subjekt získá ve volbách důvěru s danou investiční prioritou (Zimní stadion v Třeboni) a stane se součástí koalice, tak pak je třeba takovou volbu respektovat.

Předmětem voleb 2014 nebyla výstavba zimního stadionu jako priorita koaličních subjektů (konkrétně KDU-ČSL, hnutí Ano, ČSSD), ale revitalizace stávajícího zimního kluziště. Pokud máte volební letáky z roku 2014, tak se můžete přesvědčit.

Již nyní je jasně vidět, že potřebné finanční prostředky na výstavbu nového zimního stadionu cca 80 mil. Kč, z toho se počítá získání dotace ve výši max. 20 mil. Kč, postupně odsouvají další potřebné investice v Třeboni (viz soupis zde http://trebon.zeleni.cz/zimni-stadion/). S tím my pochopitelně nesouhlasíme. Naší prioritou jsou investice do komunikací, kanalizace, cyklostezky, revitalizace sportovní haly, modernizace wellness centra na Auroře – konkrétně rozšíření o venkovní vyhřívaný bazén atd. – více viz také zde http://trebon.zeleni.cz/co-chceme-a-co-podporujeme/

 

Občané využili svého práva a podepsali žádost o vypsání referenda ve dvou otázkách:

  1. Má město Třeboň stavět zimní stadion?
  2. Má město Třeboň budovat venkovní bazén s vyhřívanou vodou u lázní Aurora?

Referendum se mělo kontat ve dnech konání voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na podzim roku 2017.

Uvedené vypsání referenda podpořilo necelých 1 500 občanů, tedy oprávněných osob!

Návrh, který podal přípravný výbor, obsahoval vše potřebné, co legislativa vyžaduje.

Rada města (21. 6. 2017) jako celek smetla (!!) bez jakékoliv diskuse ze stolu uvedenou žádost občanů o vypsání referenda, tak jak bylo přípravným výborem připraveno a předloženo. Takový postup jsem na jednání rady města nepodpořil a jmenovitě jsem hlasoval proti takovému postupu (6 radních nechtělo dát možnost občanům, aby se k uvedeným otázkám občané vyjádřili; 1 radní (Vopátek) byl proti takovému postupu, tj. proti nevyhlášení referenda, nikdo se hlasování nezdržel):

Na jednání zastupitelstva města (26. 6. 2017) bylo ale rázem vše jinak a konalo se nemalé „překvapení“. Vedení města (Terezie Jenisová – KDU-ČSL, Josef Pindroch – hnutí ANO, Zdeněk Mráz – ČSSD) přišlo s protinávrhem ke svému původnímu zamítnutí referenda a to tak, že referendum dle žádosti občanů se zamítá a současně se vyhlásilo referendum pouze v jedné upřesněné otázce a to ve věci zimního stadionu, kdy referendum se bude konat pouze v jeden den a to 16. 9. 2017 (sobota) od 8:00 do 16:00 h.

Na celý průběh jednání zastupitelstva města, spolu s dalšími informacemi, se můžete podívat zde:

http://www.mesto-trebon.cz/cz/mestsky-urad-trebon/samosprava-mesta/zastupitelstvo-mesta/videoarchiv-zm.html

– část první

(též na www.mesto-trebon.cz – odkaz Zastupitelstvo on-line – odkaz Další záznamy jsou ve videoarchivu ZM – odkaz Část 1)

Jistě si uděláte svůj vlastní obrázek a také svůj názor.

 

Bohužel poprvé se v našem městě stalo:

1.nerespektování vůle občanů města v tak zásadní investiční záležitosti, která nebyla předmětem voleb 2014, kdy současně byla předložena platná žádost oprávněných občanů o vypsání místního referenda, která byla radou města jako celkem bohužel z nesmyslných, resp. zástupných, důvodů zamítnuta,

2. aby vedení města předložilo protinávrh (na zastupitelstvu města 26. 6. 2017) proti svému původnímu návrhu (rada města 21. 6. 2017),

3. nerespektování ani právního názoru a stanoviska s judikaturou Ministerstva vnitra ČR,

4. aby vedení města neinformovalo svého koaličního partnera (konkrétně Společně pro Třeboň – Strana zelených a hnutí Občané městu, město občanům) o změně v oblasti vyhlášení x nevyhlášení místního referenda

5. a současně „znemožnilo“ zástupci Společně pro Třeboň na jednání rady města     21. 6. 2017 možnost vyjádřit se k zamítnutí referenda dle žádosti občanů a také seznámit radu města s názorem a stanoviskem Ministerstva vnitra ČR v tak závažné věci, jako je zamítnutí žádosti občanů na vypsání místního referenda.

Za subjekt Společně pro Třebon – Strana zelených a hnutí Občané městu, město občanům

Jiří Vopátek, zastupitel a člen rady města

 

  1. července 2017