10. 3. 2021
Obecně lze říci, že když někdo změní svůj názor o 180 stupňů, může v tom být určitá míra nového poznání v dané věci a ve svém důsledku to může být pozitivní. Ale když politik změní svůj názor o 180 stupňů, může v tom být i politikaření. Já se snažím najít odpověď na otázku: Co se stalo za cca tři roky v místní politice tak zásadního, že třeboňská ODS, která v roce 2017 organizovala petici a referendum proti výstavbě zimního stadionu v Třeboni, změnila svůj názor o 180 stupňů a nyní podporuje jeho výstavbu?
Tento podkladový materiál byl diskutován na jednání zastupitelstva města dne 25. 1. 2021, stopa 2:14:28:
V roce 2017 proběhlo z podnětu ODS referendum ke zjištění zájmu občanů stavět v Třeboni zimní stadion. Z celkového počtu 6.904 oprávněných voličů se 28,49 % voličů dostavilo k hlasovacím urnám a namáhalo se říci svůj názor. Celkem 1.739 voličů řeklo své rezolutní „ne“ zimnímu stadionu. To bylo 25,19 % oprávněných voličů. Docela slušné číslo na historicky první třeboňské referendum. Pouze 199 občanů hlasovalo pro výstavbu, tj. 2,88 %. K naplnění platnosti referenda tak chybělo pouze 450 hlasujících. Zde připomínám okolnost, kdy žádná ze stran, které výstavbu zimního stadionu tehdy aktuálně prosazovaly, tj. ANO, KDU-ČSL a ČSSD, neměla tuto cca stomilionovou investici ve volebním programu. Prostě se jen pokusily k prosazení svých individuálních zájmů zneužít aktuálně delegovanou moc. Na výsledky referenda a naznačený trend veřejného mínění a to zimák nestavět, tehdy nikdo nebral ohled.
Pan starosta Váňa (ODS) tehdy mediálně prohlašoval, že ho účast občanů v referendu mile překvapila. Podle něho je zásadní, že se proti zimáku vyslovilo více jak 25% voličů. Dále řekl cit. „I kdyby přišlo tisíc dalších lidí a hlasovali pro, tak vždy bude 25 procent těch, kteří byli proti…Pětadvacet procent všech voličů v Třeboni řeklo ne, my nechceme, aby se stavěl zimní stadion v Třeboni proti necelým třem procentům, která ho chtějí. Podle mne je ten výsledek jednoznačný….Předpokládal bych, že zastupitelstvo většinový názor, který z referenda vzešel, bude respektovat bez ohledu na dikci zákona“. Dále zmínil, že jej těší zájem lidí, kteří si udělali na hlasování čas a cit. „Jestli vedení města bude jejich názor ignorovat, nechci ani domýšlet.“ Tedy, já osobně nechápu, kde nastala po cca třech letech ta změna v přístupu vedení města a starosty Váni.
Krátká rekapitulace aktuální situaci kolem záměru výstavby zimáku. Zcela neznámý spolek hokejistů, s netransparentní účetní historií, administrativně nevěrohodný, bez řádných registrací, požádal v prosinci 2020 město Třeboň o pronájem tisíců metrů pozemků za účelem výstavby zimního stadionu. Při tom údajně deklaroval, že počítá s finanční dotací na výstavu od České unie sportu. Nijak nedoložil svou finanční spoluúčast na akci v řádu desítek milionů Kč. Zároveň pak spolek chtěl, za několik milionů korun, od města koupit projekt a stavební povolení. Spolek by rád provozoval zimák po dobu 20-40 roků. Z průběhu jednání lze předpokládat, že by město mělo přispívat cca 2.000.000,-Kč/rok na odhadované náklady bruslení místního spolku hokejistů (pozn. to je téměř jednou tolik co přispíváme ročně celé Jiskře Třeboň). Ovšem, kdyby ten „cizí” spolek přestalo provozování zimáku, třeba už za pět let, „bavit“, je plánována varianta, tento z dotací vystavěný areál, městu prodat za cenu desítek milionů Kč. Patrně se počítá s tím, že již stojící stadion za cca 120 mil. Kč město určitě nezbourá a bude ho provozovat dále. Nebo si snad vážně někdo může naivně myslet, že by město nechalo zbourat „zánovní“ areál za desítky milionů Kč? Dovedete si představit ten mediální lynč? Otázkou zůstává, jak se pak několik členů spolku podělí o svůj „zisk“ z prodeje zimáku postaveného ze státní dotace. Nebudou to jistě první „dotační“ milionáři v ČR. Avšak tato úvaha není téma tohoto článku a mou věcí.
Myslím si, že záměr vybudovat zimní stadion přes prostředníka je pro mě osobně akceptovatelný. Jako zastupitel ovšem nemohu akceptovat netransparentní postup zejména pak při výběru subjektu, který by chtěl zimák v Třeboni realizovat! Také se neztotožňuji s tvrzením vedení města, že to město Třeboň „nebude nic stát“. Z navrhovného konceptu realizace výstavby zimáku je totiž více než zřejmé, že celý areál bude muset v budoucnu, s vysokou mírou pravděpodobnosti, odkoupit město. Důvodem k tomu bude mimo jiné i situace, kdy město bude stále vlastníkem pozemků pod zimákem. Dále nikdo nemluví o okolnostech, jak bude „vybydlený“ areál v době prodeje, kolik bude třeba investovat do mobiliáře, jeho technologií apod. Současné vedení města tedy připravuje budoucím zastupitelům masivní břemeno v řádech několika desítek milionů Kč, které bude muset zcela jistě někdo zaplatit. Takový postup bych od současného vedení města opravdu nečekal.
Petr MICHAL,
zastupitel za Společně pro Třeboň