25. 11. 2019
Význam toho, co člověk řekne, nebo napíše, se dozví vlastně až tehdy, když zjistí, jak to adresát, čtenář či příjemce informace pochopil. Proto musím reagovat na některé skandální výroky a plány starosty Váni, který s nimi reprezentuje současné koaliční vedení radnice tvořené ODS, PRO Zdraví a Sport a TOP 09 s podporou ČSSD, aby se mu dostalo tzv. zpětné vazby.
Inzerovaná bytová politika vedení města je katastrofální. Již v minulosti způsobila řadě obyvatel města nemalé starosti tím, že je přinutila si odkoupit, za milionové částky, do soukromého vlastnictví své dosud nájemní byty. Mnoho obyvatel Třeboně tak bylo nuceno si vzít nějaký ten bankovní produkt typu hypotéka a tak se zadlužit na desítky let. Splátky takto vzniklých závazků pak v řadě případů limitují zdravý chod řady rodin, neboť na spoustu věcí a potřeb se jim již nedostává finančních prostředků. Pak se nedivte, že klesá porodnost ve státě a máme průměrně 1,3 dítěte na rodinu, když se celá rodina musí ohánět, aby „přežila“. Tento neblahý trend založily pravicové vlády.
Mezi námi je spousta lidí, co nepreferují vlastnictví domů, bytů apod. K jejich životu jim stačí nájemní bydlení. Tuto skupinu obyvatel svým přístupem vedení města „devastuje“. Bytovou politiku města, zejména vůči mladým lidem a rodinám, nastínil starosta Váňa v tisku takto :
„ ….Máme teď velký pozemek pod hrází Světa nedaleko Novohradské ulice po technických službách, který bychom chtěli vyčistit a následně nabídnout developerovi. Mohly by tam vzniknout byty pro mladé rodiny“. (MLADÁ FRONTA DNES 4. 9. 2019).
V tuto chvíli to vypadá tak, že jde o výrok buď naprosto nekompetentního člověka, nebo nastrčeného „bílého koně“ nějakého developera. Jen naprostý blázen by mohl tvrdit občanům svého města, zejména pak mladým lidem, že obec, jako veřejnoprávní korporace, se o své občany z pohledu základní potřeby, tedy bydlení, postará hůře než developer. Starosta Váňa, který je také soukromý podnikatel a rádoby se nazývá živnostníkem, by tedy mohl vědět, že podnikání či živnost je činnost založená za účelem tvorby zisku. Developer nebude budovat byty pro mladé a pak jim je neprodá za cenu, za kterou je vybudoval. Zcela jistě k ceně bytu připojí složku marže. Trend je takový, že cena za metr čtvereční nového bytu, by se podle předpovědí makléřů měla ustálit na ceně 75. tisíc korun! To je prý trend Prahy, kde se dokonce, koncem srpna 2019, cena za m2 vyhoupla na částku mezi 97 200 Kč až 193 000 Kč a průměrná nabídková cena za 1 m2 činila 110 000 Kč. Tento trend se zákonitě promítne do cenotvorby ve všech dalších lokalitách ve státě!
Na níže přiložené tabulce dokumentuji, jak se chovají developeři v jednotlivých krajích. Obrázek o situaci si udělejte sami.
Ke svým tvrzením, že názor pana Váni a jeho kolegů je zcestný, bych dále doložil argumentem průměrné hrubé mzdy, viz tabulka níže. Její výše se liší podle regionu. U nás se hrubá mzda pohybuje na průměru cca 28.000,-Kč. Když si z této hrubé mzdy dopočítáte výši hypotečního závazku, běžné výdaje atd., tak někteří z nás zůstanou dost smutní. Kolik mladých na to má? Tak chce naše vedení města pomáhat mladým lidem? Ano či Ne? A pokud ano, tak jak?
A teď pro vás mám tu dobrou zprávu. Naše uskupení Společně pro Třeboň má v pohledu na bytovou politiku města Třeboň naprosto jasný názor. Jde o koncepční a dlouhodobé řešení této problematiky na území města Třeboně. Hlavní cíl naší koncepce by se dal ve zkratce definovat následujícím způsobem:
-Zajistit podporu bydlení mladým lidem a rodinám.
-Nestresovat současného nájemníka budoucností a vidinou, že si bude muset byt kupovat nebo ho opustit z důvodu prodeje.
-Z důvodu nedostatku bytů nebo výše jejich cen na našem území, bránit trendu odchodu mladých lidí z města a tak i celkovému trendu úbytku obyvatel města.
-Vystavit jasnou stopku developerům, kteří mají zájem o lukrativní městské pozemky!!
Jak na to? Tohoto stavu bychom rádi docílili tak, že bychom zřídili tzv. peněžní fond rozvoje a bydlení. Příjmy fondu by bylo nájemné z městských bytů a z veškerých příjmů z případných prodejů městských bytů. Využili bychom možnosti získat dostupný dotací pro výstavbu tzv. městských dostupných bytů. Takto získané finanční prostředky, bychom investovali výhradně do výstavby bytových domů, na městských pozemcích, s nájemními byty. Domníváme se, že za jedno volební období by se tak dal stihnout vybudovat, od projektu po realizaci stavby, nejméně jeden bytový dům.
Naše navrhované řešení je jednoduché, všem pochopitelné, s významnými sociálními a demografickými aspekty. Nechceme, aby se město chovalo jako podnikatel či developer. Město je „vyšší forma rodiny“ a tak by se měla chovat ke svým členům, resp. obyvatelům.
Petr Michal, zastupitel