15. 2. 2017
Výstavba nového zimního stadionu na Hliníku byla přes řadu výhrad jak zastupitelů samotných, tak také finančního výboru – viz Zápis z finančního výboru ze dne 9. 12. 2016 (viz http://www.mesto-trebon.cz/uploads/news/id7412/Zapis-z-FV-c-16-9-12-2016.pdf) nakonec podpořena a schválena.
Celkové investiční náklady se odhadují na částku 80,27 mil. Kč (dle rozpočtového výhledu a také bez pozemku, neboť pozemky jsou ve vlastnictví města Třeboň), kdy bylo požádáno o dotaci z programu MŠMT Státní podpora sportu pro rok 2017 – program 133510 ve výši max. 20 mil. Kč. Celkové investiční náklady města při úspěšnosti získání 20 mil. Kč dotace se odhadují na částku kolem 60,27 mil. Kč! To je 75,3 % finančních prostředků, které město nyní získává z nájmu lázní. Pokud by město dotaci nezískalo, tak roční nájemné z lázní „padne“ na nový zimák.
Jde o volbu priorit. Peníze, které jsou nyní vyčleněny na nový zimák zcela nepochybně chybí na jiné důležité investice – konkrétně např. komplet rekonstrukce ulice Třebízského – úsek ČSL Armády – B. Němcové a to v celém úseku trasy, rekonstrukce ulice U Cihelny, dále ulice Tyršova, ulice a chodníky v lokalitě Daskabát, odložená rekonstrukce v ulici Vodárenská, ulice Kyralova, úseky v Táboritské ulici, ulice Heřmánkova, Ořechova, Hybešova, Souběžná, ulice ve vilové čtvrti, ulice v lokalitě Otavan – Nádražní ulice, ulice Sportovní – včetně chodníku, ulice Vrchlického, Na Chmelnici, Krokova, Polní, Komenského ulice, Šustova, Libušina a další ulice, dlouho potřebná kvalitní cyklostezka na Rožmberk – resp. do Lužnice mimo hlavní komunikaci, dále potřebná revitalizace veřejného prostranství na Hliníku (okolí nákupního střediska), vhodná výstavba parkovacího domu, chybějící finanční prostředky na potřebnou revitalizaci stávající sportovní haly, revitalizace stávajícího wellness centra na Lázních Aurora (v provozu již přes 10 let) a to včetně jeho rozšíření do venkovních prostor. Toto jsou naše priority! Bohužel se s těmito investicemi – z důvodu výstavby nového zimáku na Hliníku – nyní nepočítá!
Proč nepodporujeme výstavbu plnohodnotného zimního stadionu na Hliníku? Zejména z důvodů:
- vzdálenost od školských zařízení,
- vysoké provozní náklady na celoroční provoz, kdy bude třeba provoz více dotovat z rozpočtu města a to i formou vyšších příspěvků pro školy,
- prioritou by i nadále mělo mít stávající kluziště na Tyršově stadionu, jehož výhodou je umístění v samotném centru města, ve školském areálu, v dosahu vlakové zastávky a také autobusového nádraží. Jeho kouzlem je nepochybně otevřená ledová plocha a bruslení tak na otevřeném prostoru. Kluziště si zajisté zaslouží smysluplnou revitalizaci minimálně po stránce technologie.
Projektová dokumentace pro územní řízení, stavební řízení, provedení stavby a zajištění inženýrské činnosti pro akci „Zimní stadion Třeboň“ byla zadána bez výběrového řízení na základě schválené výjimky (kterou jsme v radě města nepodpořili) v částce 2 262 700 Kč vč. DPH.
Popis nového zimáku dle důvodové zprávy pro zastupitelstvo města z prosince 2016:
obsahem akce je výstavba zimního stadionu v Třeboni v ulici Sportovní parc. č. 1085/1 a 1085/5, k. ú. Třeboň. Součástí stadionu bude především ledová plocha, zázemí pro sportovce a návštěvníky (šatny, hygienické zázemí), tribuna pro diváky, malý provoz pro občerstvení, zázemí technologie, kancelář. Nový zimní stadion bude využívat stávajícího příjezdu z ulice Sportovní se stávajícím parkovištěm. Nově se budou zřizovat přípojky na technickou infrastrukturu – vodovod, kanalizaci a vysoké napětí. Pro chlazení ledové plochy byl zvolen systém nepřímého chlazení, tzn., že vlastní kompaktní chladicí stroj umístěný ve strojovně chlazení chladí nemrznoucí teplonosnou kapalinu, která je pomocí potrubních rozvodů dopravována za pomocí čerpadel pod ledovou plochu a do ostatních technologií. Zdroj chladu je navržen tak, aby bylo v maximální možné míře využito odpadní teplo. Bivalentním zdrojem v systému bude elektrokotel, který bude zapojen do okruhu kondenzátoru tepelného čerpadla. Chladicí zařízení pracuje plně automaticky a nevyžaduje trvalou obsluhu.
Předpokládaný harmonogram realizace a připravenost akce:
- do 30. 6. 2017 dopracování projektové dokumentace a položkového rozpočtu do stupně pro provedení stavby, vyřízení potřebných povolení
- do 30. 9. 2017 realizace zadávacího řízení, výběr zhotovitele
- 1. 10. 2017 – 31. 3. 2018 výstavba zimního stadionu
S novým zimákem v Třeboni mají vzniknout nové příležitosti – projekty pro děti a mládež, rozvoj sportu, kempy, letní přípravy, letní soustředění, hokejové soutěže aj. Možnost navázat na cestovní ruch a využití blízkosti hranic s Rakouskem (komparativní výhoda v cenově výhodnější nabídce). Je otázkou, zda vše toto krásné se naplní.
V manažerském shrnutí Zimní stadion Třeboň se můžeme také dočíst:
Potenciál pro nový zimák je prý veliký. Dle podporovatelů existuje vysoký potenciál poptávky, který je tvořen 18 školskými subjekty a dle navrhovatelů to představuje odhadovanou poptávku cca 3100 osob (62 % z celkového počtu 5020 dětí/žáků/studentů). Existuje i zájem mateřských a základních škol přímo z Třeboně a spádové oblasti o organizovanou výuku bruslení v odhadovaném počtu 713 – 748 dětí/žáků/studentů. Předpokládá se minimalistická varianta návštěvnosti – cca 5400 osob ročně. Současně dle propagátorů existuje neuspokojená poptávka hokejových týmů v regionu – obecný převis poptávky po pronájmu ledu v regionu (projevuje se zejména v nemožnosti výběru času ledové plochy – boj o led, nejistota s další sezónou – zimní stadiony v Českých Budějovicích, nevyhovující podmínky – viz kvalita ledu ve Veselí nad Lužnicí). Existuje prý vysoký potenciál poptávky v případě lokalizace nového zimního stadionu v Třeboni – 24 hokejových týmů, které mají zájem o využití nového zimního stadionu v Třeboni (18 hokejových týmů definovalo potřebnost s konkretizací poptávky) – jde o významnou tržní mezeru, kterou nelze uspokojit při současné nabídce zimních stadionů (ověřený tržní potenciál s převisem poptávky). Celkový dopad na cílový segment v případě realizace nového zimního stadionu je odhadován na 497 – 505 osob. To představuje významný objem poptávky v kvantifikovaném odhadu okamžité poptávky (simulace poptávky v období září – březen ve výši 1204 hod. (minimalistická varianta poptávky). Poptávané časy nad rámec tohoto období představuje další objem poptávky. Podkladový materiál současně zdůrazňuje, že v kvantifikovaném primárním výzkumu bylo zahrnuto pouze 18 hokejových týmů. Dalších 6 týmů nekonkretizovalo svou poptávku, o kterou by měl být dále navýšen tržní potenciál segmentu. Existuje také potenciál využití největší amatérské regionální hokejové soutěže (Rybníkářská hokejová liga). Dále také potenciál pořádání soutěží sledge hokeje (zde je potřeba vyzdvihnout významný integrační prvek).
Uvažuje se také o budování mládežnického hokeje ve všech kategoriích a zapojení do soutěží. Dalším příslibem je vznik krasobruslařského oddílu.
Vsází se tak na školy, veřejné bruslení, Hokejový oddíl Třeboň a amatérské hokejové týmy.
Celkové provozní náklady zimního stadionu se dle zkušeností (r. 2015) odhadují v úrovni 3,1 mil. Kč až 3,6 mil. Kč. S uvažovaným novým zimním stadionem v Třeboni zastánci očekávají nízkonákladovost a to pod 3,4 mil. Kč.
Je vše tak reálné, jako krásně tvrzené? Naplní se? Uvidí se. Vše ukáže čas. Ale nezapomínejme, že nejsme ani v Paříži, Berlíně, Vídni a ani v Praze se silnými podnikovými hokejovými ligami apod., ale v Třeboni!
Pokud město Třeboň získá od MŠMT dotaci na výstavbu nového zimáku – max. 20 mil. Kč, tak pak to znamená závazek města (10 let udržitelnost), konkrétně:
- zimák musí sloužit především k systematické podpoře sportování mládeže a NNO (nezávislé neziskové organizace),
- poskytnutá dotace nesmí být použita na podnikatelskou činnost, sloužící k vytváření zisku. Čili provozovatelem nového zimáku bude muset být město.(?)
Kdo tedy bude z větší části hradit provozní náklady (i s ohledem na veřejný zájem)? Uživatel, nebo daňový poplatník Třeboně? Pokud daňový poplatník Třeboně, tak pak tedy i ti, kteří by rádi ve veřejném zájmu jistě uvítali jiné investičně prospěšné akce, které slouží maximu obyvatel Třeboně.
Předpokládá se, že zimní stadion budou využívat převážně tyto skupiny:
- školy (mateřské, základní, střední). A docházková vzdálenost nebude problémem? ….. Prý nebude,
- děti a mládež (sportovní oddíly, sportovní neziskové organizace, zájmové organizace – lední hokej, krasobruslení, příp. jiné lední sporty – sledge hokeje),
- veřejnost k veřejnému bruslení,
- ostatní, např. sportovní týmy.
Roční provoz zimního stadionu je rozdělen do těchto sezón:
- zimní (září – březen): jedná se o hlavní období, kdy je sledován veřejný zájem (hrají se mládežnické soutěže, probíhají kurzy škol, dochází obecně k omezení možností pro venkovní sportovní aktivity)
- jarní (duben – červen): toto období se z hlediska obsazenosti očekává jako nejslabší. Led bude pronajímán dle zájmu cílových skupin.
- letní (červenec – srpen): v letním období je očekáván zvyšující se zájem o led oproti období jarnímu. Předpokladem je, že led bude opět pronajímán dle zájmu cílových skupin.
Více zde:
bod 2. Výstavba zimního stadionu Třeboň – Studie proveditelnosti, podání žádosti o dotaci
Klub zastupitelů Společně pro Třeboň: Jiří Vopátek, Ondřej Prášil, Petr Michal