5. 2. 2021

Tak pravil TGM a zdá se mi, jakoby to bylo včera. Všichni dobře víme, na jakých principech demokracie stojí a na jakých padá. Víme také, jaká demokracie by se nám líbila, ale kdopak nám jí postaví? Pravděpodobně to nedokážou lidé, kteří vyrostli v totalitě a přijali její principy. Například: „Kdo není s námi, je proti nám“. To je asi základním kamenem každé totality.

Několik posledních akcí pana starosty nedoprovázejí zrovna demokratické principy. Ať již je záměrem saunový svět, zimní stadion či rekultivace prostranství „Na Rybníčku“, nedává vedení města žádný prostor pro diskuzi jak s opozicí, tak s veřejností. Jedinou reakcí na petici proti zastavování parku Aurory bylo zastrašování autora petice. Kolem plánů na výstavbu zimního stadionu soukromou společností neproběhla zatím žádná řádná debata, odborná či veřejná. Předat veškerou zodpovědnost za třeboňský stadion soukromému subjektu považujeme za velice rizikové z mnoha důvodů. Vzhledem k tomu, že byl pan Váňa jedním z nejhlasitějších odpůrců stadionu ještě v minulém volebním období, zdá se mi nyní jeho iniciativa vcelku pozoruhodná. Motorem této iniciativy musí být něco, co poslední volby v Třeboni otočili vzhůru nohama. Kéž by pan starosta třeba začal hrát hokej! Kéž by! Dále je na stole projekt plánované rekultivace prostranství „Na Rybníčku“ a vedení města kalí vodu. Nemáme nic proti květinovým loukám, jezírku, ani březovému háji, jen nerozumíme tomu, proč se nám neřekne pravda. Názor každého, kdo není s panem Váňou na jedné koaliční lodi, jde hned přes palubu. Vláda lidu – řecky démokratía – se nám tady opět topí v rybníčku.

Z předposledního zastupitelstva jsem musel odejít dřív. Jeden výrok pana Váni mě doslova zvedl ze židle. Na jednu prosbu ze strany opozičního zastupitele řekl pan starosta přibližně toto: „Já mám moc rád ty dobré rady z opozičních lavic, ale řeknu to takto – jak vy na nás, tak my na vás“. Princip „oko za oko“ jen dělá z politiků slepce.

Jan Lukavský,
zastupitel za Společně pro Třeboň