12. 11. 2019

Vedení města (ODS, PRO Zdraví a Sport, TOP09 s podporou ČSSD) chce část lázeňského parku oplotit a současně u lázní Aurora realizovat záměr, který se svým rozsahem podobá spíše velkokapacitnímu veřejnému koupališti. My jako zastupitelé Společně pro Třeboň takový rozsah a necitlivý zásah do lázeňského parku kritizujeme, neboť záměr není v souladu minimálně s platným a závazným lázeňským statutem a doprovodnou legislativou a ve svém důsledku může poškodit i samotné lázně.

Informace o změně územního plánu č. 6 jsou k dispozici na webových stránkách města:

https://mesto-trebon.cz/cz/mestsky-urad-trebon/uzemni-plany-a-studie/trebon/projednavana-dokumentace.html

Navržená změna, citace:

PLOCHY OBČANSKÉHO VYBAVENÍ  – LÁZEŇSTVÍ SPECIFICKÉ (LS) 

Hlavní funkční využití: stavby a zařízení pro lázeňství, zejména léčebná, rehabilitační a stravovací  zařízení pro klienty lázní. 

Přípustné funkční využití: zařízení pro sport a rekreaci (převlékárny, šatny, dřevěné paluby), odpočinkové a rekreační louky, zeleň ochranná a izolační.

Podmíněně přípustné funkční využití: dopravní a technická infrastruktura, pokud není v rozporu s hlavním a přípustným využitím.

Nepřípustné funkční využití: veškeré funkční využití, které je neslučitelné, není v souladu, či nesouvisí s hlavním, přípustným a podmíněně přípustným funkčním využitím.

Prostorové uspořádání: max. zastavěnost parcely (nadzemními objekty): 25%, minimální zastoupení zeleně na parcele: 50%; max. podlažnost: 2 nadzemní podlaží (včetně využitého podkroví – v případě zastřešení šikmou střechou).  

Lokalita LS1 – doplňující podmínky: Oplocení vyhrazených ploch bude respektovat stávající charakter lázeňského parku, při umísťování staveb nutno respektovat stávající vodní zdroj, technickou infrastrukturu a fitness stezku. Pro dosadby dřevin volit geograficky původní a stanovištím odpovídající druhy.

G.6) Odůvodnění stanovení podmínek pro využití ploch s rozdílným způsobem využití

na základě zadání byla definována nová plocha s rozdílným způsobem využití  – Občanské vybavení – lázeňství specifické (LS). Hlavním využitím je vytvoření odpočinkového zázemí pro připravované venkovní bazény wellness centra Lázní Aurora. Plocha lázeňského parku je ve vyhlášeném vnitřním lázeňském území, proto je definován nový typ plochy s rozdílným způsobem využití, neboť při prostém rozšíření ploch lázeňství (LA) by do budoucna bez změny koncepce územního plánu nebylo možné zabránit výškové a objemové exploataci zástavby, po využití lokality navrženým způsobem by plocha mohla být považována za stabilizované území, kde byl platil volnější výškový limit 4 NP a 20% minimální zastoupení zeleně na parcele.  Zároveň s ohledem na umístění v lázeňském území není možné přičlenit plochu k sousední ploše Občanského vybavení – sport a rekreace, kam jsou wellness provozy a aquaparky běžně zatřiďovány.

Viz níže uvedený obrázek: LS1 zobrazuje zamýšlenou plochu lázeňského parku Aurora, která je nyní vymezena jako zeleň a není zaplocena. Území vyznačené jako LA je určeno již nyní k rozvoji lázeňství.

V rámci zákonné lhůty byly Městskému úřadu Třeboň – Odboru územního plánování a stavebního řádu zaslány připomínky, námitka a také stanoviska dotčených orgánů. S věcnou argumentací se nyní musí úřad vypořádat, a jak se zdá, tak dochází na naše slova, kdy jsme jako zastupitelé tvrdili, že uvedený záměr nebude možné realizovat v tak velkém rozsahu spolu se záborem – oplocením – části lázeňského parku a to při nerespektování lázeňského statutu a související legislativy. Vedení města se s námi nebavilo a naše argumenty odmítalo.

Jako zastupitelé jsme v této věci v zákonné lhůtě pro projednávání změny územního plánu podali celkem tři zcela zásadní připomínky. Vedle toho byla podána námitka, ke které se občané svým podpisem připojili. Zásadní stanoviska k navržené změně územního plánu zaslaly rovněž dotčené orgány: Český inspektorát lázeňství a zřídel při Ministerstvu zdravotnictví ČR, Krajská hygienická stanice, Ministerstvo obrany ČR – odbor ochrany územních zájmů, Odbor životního prostředí při MěÚ Třeboň, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

V této fázi se ukazuje, že navrženou změnou územního plánu není respektován zejména platný a závazný lázeňský statut, lázeňský zákon, kdy současně je třeba respektovat další právní předpisy. Současně je třeba připomenout, že místní lázně poskytují lázeňskou péči, která je zařazena mezi péči zdravotní. Lázně jsou totiž zdravotnické zařízení. A to vedení města „trochu uniká“ či „uniklo“.

Náš klub Společně pro Třeboň situaci i nadále sleduje a čekáme, jak budou naše připomínky, podaná námitka a zásadní stanoviska vypořádány. 

O našem postoji k uvedené změně územního plánu jsme vás již informovali:

Budoucnost lázeňského parku u Aurory

http://trebon.zeleni.cz/vime-co-vas-zajima/

 

Jiří Vopátek, zastupitel města Třeboně za subjekt Společně pro Třeboň

** 14-11-2019 **