12. 7. 2022

Změna v zastupitelstvu

Na jednání zastupitelstva složil slib Ing. Milan Hlásek za ODS, který nahradil zastupitele z téže politické strany Karla Elexhausera. Ing. Milan Hlásek také vykonává od dubna 2020 placenou funkci „politického jednatele“ Technických služeb Třeboň, s. r. o., které jsou plně ve vlastnictví města Třeboně.

 

Prodej pozemků

Vládnoucí koalice prodala klíčový pozemek v lokalitě Břilic (p. č. KN 1839/13) o výměře 11 254 m2, na který je vydán tzv. regulační plán, za cenu 20,3 mil. Kč vč. DPH. Pozemek soukromému subjektu město prodalo pro potřeby výstavby domova se zvláštním režimem, tzv. Alzheimer centrum. Záměr prodeje předmětného pozemku byl schválen na minulém jednání zastupitelstva města (viz dřívější info). Radní a současně zastupitel z klubu ODS, díky prodeji výše uvedeného pozemku ze strany města, prodá velmi výhodně svůj sousední pozemek příslušné firmě za stejnou cenu za m2, tj. při výměře 4 657 m2 za více než 8,4 mil. Kč. Starostovi města Janu Váňovi za ODS se hrubě nelíbilo, když uvedené bylo na jednání zastupitelstva řečeno. Už víte, proč ODS byla proti, když jsme navrhovali, aby podkladové materiály pro jednání zastupitelstva byly veřejné?

 

Počet členů zastupitelstva města pro nové volební období

I přesto, když byla ODS v Třeboni v opozici (r. 2018) a prosazovala počet členů zastupitelů 21, místo 25, tak by člověk předpokládal, že když ODS již není v opozici a má šanci snížení počtu zastupitelů prosadit, tak to také tak učiní. Pokud to člověk předpokládal, tak bohužel se u ODS šeredně spletl. V opozici jinak a jinak v koalici. Zkrátka další popření toho, co ODS v opozici prosazovala. Lze tak připomenout to, jak byla ODS proti zimáku, když byla v opozici. Nyní, kdy je ve vedení města, tak hodlala městské pozemky k výstavbě zimního stadionu soukromému subjektu poskytnout. Když byla ODS v opozici, tak kritizovala úvěr na lázně. A ejhle, když se dostala ODS do vedení města a i lázní, tak úvěr přehoupla na lázně samotné, které úvěrem zatížila. Nejprve v opozici ta samá ODS odpískala projekt tzv. třístupňového seniorského bydlení a ejhle, když je ve vedení města, tak jej na konci svého volebního období prosazuje a i obhajuje. Ovšem jen tzv. Alzheimer centrum. Zkrátka změna názorů v přímém přenosu.

Ale zpět k počtu zastupitelů. Starosta města za ODS Jan Váňa nyní plně obhajoval počet zastupitelů nikoliv 21, ale stávajících 25. Prý by mohly být malé subjekty v letošních volbách v nevýhodě, pokud by se schválil počet 21. Asi se zřejmě bojí, že přijde o své koaliční partnery. TOP 09 má jeden mandát a subjekt PRO Zdraví a Sport má mandáty dva. Starosta počet 25 obhajoval i tím, že ODS je konzervativní stranou, a proto snížení počtu zastupitelů z 25 na 21 navrhovat nebudou …… . A basta … . Jan Váňa se vyjádřil dokonce i tak, že tenkrát, když byla ODS v opozici, tak snížení počtu navrhovali s tím, že věděli, že to neprojde. Dle slov by tedy byli zřejmě zaskočeni, kdyby v roce 2018 jejich návrh na 21 prošel. Čili se chtěli jen před volbami v roce 2018 pouze zviditelnit. To je tedy hodně smutný přístup …… . Viz záznam z jednání ZM 9. 5. 2022, stopa 56:20

https://www.youtube.com/watch?v=p13F_fIWvR8&t=277s

A zde je možné si zpětně připomenout či poslechnout ODS na jednání ZM  21. 5. 2018 ve věci schvalování počtu zastupitelů pro volební období 2018 – 2022, stopa 3:36:56

https://www.youtube.com/watch?v=nwvGmgZMIXQ

 

ODS je tedy asi stranou konzervativní jak kdy. Každopádně takovéto obraty v názorech a postojích zkrátka nebudí moc důvěry. Zkrátka od ODS, ať je v opozici či v koalici, bych osobně očekával, že její názory budou konzistentní s tím, co představitelé místní ODS říkali dříve. Bohužel tomu ale tak není. Alespoň né v Třeboni.

Třeboň má cca 8 150 obyvatel včetně místních částí a bude se v letošních komunálních volbách, které jsou 23. a 24. září 2022, volit opět 25 zastupitelů. Kolik zastupitelů mají ostatní města? Viz tabulka č. 1 a č. 2.

 

Městská policie Třeboň bude jezdit sloužit do obce Dobrá Voda u Českých Budějovic

Vedení města ODS, PRO Zdraví a SPORT s TOP 09 prosadilo veřejnoprávní smlouvu na činnost Městské policie Třeboň. Předmětnou smlouvu schválilo zastupitelstvo města. O co jde. Jde o smlouvu mezi městem Třeboň a obcí Dobrá Voda u Českých Budějovic na výkon služby Městské policie Třeboň. Městská policie Třeboň na základě této smlouvy bude oprávněna provádět výkon služby i na území obce Dobrá Voda u Českých Budějovic. Smlouva byla uzavřena na dobu určitou a to do 31. 12. 2022.

S touto smlouvou jsem jako zastupitel města nemohl souhlasit. A proč? Jednak Městskou policii Třeboň si platíme plně z rozpočtu města a dle mého má tak sloužit plně pro potřeby svých obyvatel. Nevím, jak se došlo k vyčíslení úplaty ve výši 1000 Kč na hodinu (2 strážníci, služební auto, pohonné hmoty a další náklady ….). Uzavřít tuto smlouvu na výkon Městské policie Třeboň mimo katastr, resp. mimo svou územní působnost, přes hlavní sezonu – všichni to známe: cyklisté, zhuštěná doprava, parkování, vandalismus apod. – je zkrátka doslova hazard. Městská policie má plně sloužit městu, které ji zřídilo, tedy Třeboni a jejím občanům. Není divu, že okolní města výkon služby své městské policie na území obce Dobrá Voda u ČB logicky odmítly. Třeboň ovšem ne. Přitom Městská police Třeboň dle žádosti o pomoc vyjíždí za místními seniory (občané města a místních části), kteří mají tzv. náramek (půjčený tzv. signalizační náramek od města Třeboň) a mohou kdykoliv zmáčknout tlačítko prostřednictvím kterého přivolají právě místní městskou policii. Nedovedu si představit, že zrovna v takovém krizovém okamžiku bude Městská policie Třeboň vykonávat úkony na území obce Dobrá Voda u Českých Budějovic. Toto rozhodnutí vedení města považuji za nezodpovědné.

 

Jiří Vopátek

zastupitel za subjekt Společně pro Třeboň

 

  1. 5. 2022