8. 8. 2022

Management lázní

Nelze si nevzpomenout na situaci, jak ODS před komunálními volbami 2018 bubnovala na poplach ohledně lázní a kritizovala doslova vše. Dovolím si připomenout, že dle tehdejší Výroční zprávy lázní za rok 2017 ODS kritizovala rozsáhlý management lázní. Tak jen pro ukázku: v roce 2017 měl dle výroční zprávy management celkem 7 lidí (jednatel, ekonomický ředitel, obchodní ředitel, lékařský ředitel, technický ředitel, provozní ředitel Aurory, provozní ředitel Berty). A jaké je složení managementu lázní dle Výroční zprávy za rok 2021? Konkrétně jde o 6 lidí (jednatel, primář, primářka, vedoucí ekonomicko-správní, obchodně provozní ředitelka, vedoucí odboru lidských zdrojů). Takže počet řídících pracovníků je bez jednoho místa stejný. Přesto Jan Váňa tvrdí, že management byl zeštíhlen tak, že dokonce došlo k finanční úspoře cca 4 miliony Kč ročně. Že by jeden řídící pracovník lázním ušetřil až cca cca 4 miliony Kč ročně. (?) To asi nikoliv. Takže pozor na to, co Jan Váňa a koalice říká, když dokumenty říkají zcela něco jiného. Zkrátka se vsází na to, že to nikdo nečte…  a vsází se pouze na “pravdu” pana starosty a jeho věrných.

Zadlužené lázně

Vedení města převzalo na začátku svého volebního období lázně nezatížené dlouhodobými a krátkodobými úvěry. Současnému vedení se podařilo lázně formou dlouhodobého úvěru zadlužit. Lázně k 31. 12. 2021 dluží přes více než 55 milionů Kč. A je to ten samý Jan Váňa, který dluhy odmítal. Zajímavý obrat.

Zisk lázní za rok 2021

Je pravda, že v roce 2021 to lázně s ohledem na covid-19 neměly jednoduché. Ano, vykázaly účetní zisk ve výši 77,2 mil. Kč. K tomu je třeba jen dodat takový detail. Do výnosů, a tím je zisk vyšší, se promítly státní kompenzace za období covid-19. Konkrétně těmito kompenzacemi se výnosy lázním zvýšily o 53,5 milionu Kč a k tomu pak byly ještě další finanční podpory ve výši přes 18 milionů Kč. Takže, jak to v životě bývá, každá mince má dvě strany.

Fluktuace a spokojenost zaměstnanců lázní

Dle slov vedení lázní chybí lázním pouze 6 zaměstnanců. Jinak fluktuace se dle slov vedení města a lázní razantně díky lepšímu přístupu snížila. V roce 2021 fluktuace činila 63 zaměstnanců. V roce 2017 tomu prý bylo 125 zaměstnanců. Jinak jsem prostřednictvím odpovědí na mé dotazy samotným vedením města a lázní pochopil, že zaměstnanci si nemají na co stěžovat. Fluktuace je nízká, lázním chybí pouze 6 zaměstnanců z celkového počtu cca 500, přibylo 10 fyzioterapeutů a také lázně mají o 5 masérů více, průměrný plat za rok 2021 činí 33 391 Kč. Takže jsem dle slov vedení pochopil a získal tak dojem, že není žádný problém. Což je fajn. Jsem rád, že zaměstnanci lázní jsou dle vyjádření vedení města a vedení lázní plně spokojeni.

 

Jiří Vopátek,

zastupitel města za subjekt Společně pro Třeboň