12. 9. 2019

Rybník Svět v r. 2019

Význam tohoto vodního díla je větší nežli pouhá produkce kapra. Také byl kdysi zdrojem velkých svárů a protestů. Zatopil jedno předměstí města Třeboně, snížil obrannou funkci jeho hradeb a představoval také ohrožení města protržením hráze, jak se také později potvrdilo. I při jeho stavbě byly problémy se sesedáním hráze a proto jej J.Krčín původně nazval Nevděk. Nicméně jej naštěstí dokončil a dnes se těšíme spíše z jeho výhod. Dokresluje siluetu města, je centrem rekreace a samozřejmě i nezanedbatelného užitku z vánočních kaprů. Každoroční Regaty a veslařské dráhy také přivedou do města spoustu fanoušků a tedy i zákazníků místním živnostníkům. I pro lázně Aurora je důležitým prvkem krajiny, parku a součástí léčebné péče. Stezka „Kolem Světa“ je oblíbena cyklisty i chodci. 

Rekreační využití r. Svět je velké, v příznivém období plážemi projdou desítky tisíc návštěvníků. Problémem ale je kvalita vody, přesněji pravidelný nástup sinicových vodních květů v období prázdnin. Sinice jsou indikátorem úživné vody, hlavně vyššího obsahu fosforu. Živiny se do r. Svět dostávají hlavně Spolským potokem ze Spolského rybníku, v době výlovu jím teče řídké bahno (Mikšíková et al.: Transport sedimentu a fosforu při výlovu malých vodních nádrží. – Vodní hosp. 2012 (6): 203-208). Je škoda, že zatím neuspěl návrh na obnovu rybníčku u Spolského mlýna, ten mohl sloužit jako předřazená sedimentační nádrž.

R. Svět je monitorován již od r. 1989 a z těchto dlouhodobých sledování lze konstatovat, že obsah celkového fosforu mírně klesá s dokonce v posledních 10ti letech zřetelněji. Podle obsahu celkového fosforu ze stupně eutrofní klesl stupeň na mezotrofní. Rybářům se tedy opravdu daří kvalitu vody zlepšovat. Zásoby fosforu v bahně dna také nejsou příliš velké, jak je vidno při výlovu, valná část dna je písečná. 

Letošní rok byl zcela atypický. Celkem standardně začal vysokou průhledností, přes 2 metry, ta postupně klesala až na současných 30 cm. Po jarním období čisté vody v rybníce obvykle postupně průhlednost klesá s tím, jak postupně nastupují do fytoplanktonu řasy. Zooplankton ale dokáže řasy odfiltrovat a udržuje nějakou dobu vyšší průhlednost. Pak ale ryby začnou zooplankton konzumovat a voda se zakaluje. Takže zelený zákal vody indikuje vysokou rybí obsádku. Loňského roku se v r. Svět významně prosadila sinice Cylindorospermopsis raciborskii a stala se podstatnou částí osazenstva fytoplanktonu. Je velice nevítaná protože produkuje hned 3 cyanotoxiny, cylindrospermopsin, anatoxin_a a saxitoxin. První poškozuje játra a ledviny a působí i slabší alergické kožní reakce u citlivých lidí. Saxitoxin byl dokonce součástí bakteriologických zbraní, spolu s botulotoxinem! Je tedy nutno jej pečlivě monitorovat v přehradách na pitnou vodu. Koupání v takové vodě nelze doporučit dětem, protože se snadno napijí při plavání. Letošní rok se naštěstí tato sinice dosud v r. Svět neobjevila, je ale v r. Opatovický, Rožmberk i ve Zlaté stoce. V současnosti v planktonu je řada jiných sinic, Limnococcus, Aphanizomenon, Microcystis, Anabaena, Pseudanabaena aj. Zelené kokální řasy jsou zastoupeny rody Pediastrum, Coelastrum, Oocystis, Dictyosphaerium, krásnoočka zastupuje Euglena a Trachelomonas. Ve srovnání s minulými roky je druhová bohatost fytoplanktonu velmi nízká. Obsah kyslíku je kolem 8 mg/L což odpovídá 95% nasycení, čili podmínky pro rybu jsou dobré. 

Jaké jsou možnosti dalšího zlepšování kvality vody pro rekreaci? Podle poměru N/P, který je nad hodnotu 16, je zde limitujícím prvkem fosfor. Ten přichází do r. Svět splachy půdy a bahna, na Spolském potoce je i obec Spolí. Všechny tyto problémy by vyřešil nejlépe kaskádový systém předřazených menších nádrží kde by se bahno usazovalo a rozpuštěné živiny by spotřebovaly řasy. Pokud by se odolalo pokušení je nasadit rybami, fungovaly by jako biologická ČOV. Bahno by se z těchto mělkých a malých nádrží snadno vytěžilo a dalo by se využít jako hnojivo, jak to kdysi bylo běžné. Dnes se sice mohutně straší degradací orné půdy nedostatkem organiky, ale „skutek – utek“, je to prý drahé! Také normy bahnu z rybníků nepřejí a je nutno jej skladovat tako toxický odpad. 

Celkový dusík vykazuje silné oscilace, ty mohou být následkem rozkladu biomasy při zaplavení pobřežních porostů při kolísání hladiny vody. Dusík ale pro sinice není problém, dokáží si jej zachytit ze vzduchu zvláštními buňkami, heterocytami. 

Celkem tedy je v r. Svět možno doložit pokles celkového fosforu jako základu pro udržení příznivého trendu. Obzvláště příznivé je, že loni hojná nežádoucí sinice Cylindrospermopsis raciborskii se letos neobjevila. Stejně tak vymizela bochnatka americká (Pectinatella magnifica) živočich který budil silné negativní emoce v jihočeských lokalitách. Ten poslední organizmus ale je sice odporný vzhledově, ale vodu čistí. Uvidíme jak se oživení r. Svět vyvine napřesrok a držme rybářům palce!

J.Lukavský, H.Strusková, A. Zajíčková

Botanický ústav AVČR, Třeboň