17. 12. 2018

Zimák nebude – Základní umělecká škola – Odpady zadarmo nejsou pro každého – Třístupňové bydlení koalice odpískala – předložili jsme návrh na zřízení Osadního výboru Holičky

Víme, co vás zajímá

Vážení spoluobčané,

předkládáme shrnutí 2. jednání Zastupitelstva města Třeboně, které se konalo v pondělí 10. 12. 2018. Informaci předkládáme nejprve v krátkém shrnutí:

Zimák určitě nebude (vyřazen z rozpočtu na rok 2019).

V nové ZUŠ je mnoho nedodělků a reklamací, takže má zhotovitel čas na nápravu do konce roku, pak mu bude naskakovat penále. Stěhování tedy zatím nebude a nejspíš není reálné ani v lednu.

Odpady budou zadarmo, ale jenom pro někoho, protože kdo má chatu – rekreační objekt, nebo jinou nemovitost (byt, dům), kde není nikdo přihlášen k trvalému pobytu, bude muset poplatek stejně uhradit a to ve výši 500 Kč na každé číslo popisné (viz bude zveřejněno na webu města www.mesto-trebon.cz – Vyhlášky a nařízení). Vzhledem k nárůstu cen za svoz komunálního odpadu v příštích letech se bude muset poplatek stejně znovu zavést, možná i zvýšit. Nyní to bude díra v rozpočtu 16 mil. Kč za volební období. Tyto náklady se ale s největší pravděpodobností zvýší a město si nebude moci dovolit odpady samo platit. Nehledě na to, k čemu užitečnějšímu by se daly tyto prostředky použít (výstavba kompostárny, opravy a rekonstrukce místních komunikací, revitalizace veřejných prostranství, podpora mladým rodinám, sociálně slabým apod.) Odpady zadarmo prošly jen nejtěsnější většinou 13 hlasů (ODS – 10; Pro Zdraví a Sport – 2; TOP 09 – 1). Náš klub Společně pro Třeboň jednotně hlasoval proti zavedení odpadů zdarma, protože to je nekologické i neekonomické. Navíc mnozí občané budou i tak povinni tento poplatek za svou nemovitost platit, někdy i několikrát více než doposud!

Bohužel jde k ledu i skvělý projekt Třístupňového bydlení pro seniory, který probíhal ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou. Projekt, o který velice stojí další města, který by řešil problémy přeplněných domů pro seniory a domů s pečovatelskou službou a zajistil by mnoha seniorům důstojné a příjemné stáří. Populace stárne a ne každý má to štěstí, že může zůstat doma, postarají se o něj děti nebo terénní hospic. Stát ani kraje za nás tento problém nevyřeší, i když to nyní spadá hlavně do jejich kompetence. Už včera bylo pozdě podobné projekty připravovat. Zrušením uvedeného projektu, který byl nadčasový a měl sloužit dalším či budoucím zastupitelům, aby v něm postupně pokračovali, si tak chtě nechtě zaděláváme na obrovský problém do budoucna. Seniorskému bydlení vystavilo STOPku všech 13 koaličních zastupitelů (ODS – 10; Pro Zdraví a Sport – 2; TOP 09 – 1). Náš klub Společně pro Třeboň jednotně nesouhlasil s tím, aby tento projekt byl STOPnut!

V závěru náš klub zastupitelů ještě předložil návrh na zřízení osadního výboru Holičky, který bude s největší pravděpodobností nově zřízen. 

O odpadech a návrhu na zřízení osadního výboru Holičky viz dále podrobná zpráva.

Podrobná zpráva

Odpady zadarmo

Vedení města, resp. koalice, nepředložila žádné věcné argumenty, proč by občané neměli za odpad platit, když jej sami produkují. Pouze byly předkládány politické proklamace, že je třeba občanům ulevit v oblasti daňové zátěže. Nebyl předložen žádný konkrétní návrh na zlepšení třídění v odpadovém hospodářství. Naopak z naší strany padaly příklady, jak to funguje v jiných městech, jaký je stav legislativy v odpadovém hospodářství. Nic vyslyšeno nebylo.

Důvodová zpráva obsahovala líbivé sdělení:

Třeboň má dostatek prostředků, aby mohlo systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů financovat ze svého rozpočtu bez zásadního vlivu na celkové fungování města, a poskytlo tak občanům žijícím v Třeboni určitou úlevu od daňové zátěže.

Což je nesprávné, neboť města a obce se mají hlavně starat o svůj rozvoj a svou správu majetku. Obce nemají v kompetenci posuzovat daňovou zátěž!

Naopak v důvodové zprávě dle jednacího řádu chybí jasný dopad do rozpočtu města. Současně tento návrh na odpady zdarma není věcně zdůvodněn!

Jak je to s „bohatostí našeho města“? Využijme předložený návrh rozpočtu na rok 2019, který nám byl předložen k diskusi, a vyjděme z následující jednoduché metodiky:

a to čistě z pohledu kapitálových výdajů (investic):

  • pro rok 2019 je uvažováno proinvestovat 111 301 000 Kč
  • z toho:

* odečteme zdroje z lázní -80 000 000 Kč

* odečteme zapojení přebytku z minulých let -19 160 825 Kč

Pak nám tedy fakticky z pohledu r. 2019 na investice zbývá: 12 140 175 Kč! – tj. na jednoho obyvatele pouze 1 477 Kč/rok. Pouze díky lázním může město výrazně investovat a tak se všestranně rozvíjet.

Kolik činí náklady na občana z pohledu odpadového hospodářství:

Zdroj: podkladový materiál pro ZM

Celkové náklady (za r. 2017) činí 963 Kč na osobu, z toho 500 Kč by tedy měl i nadále hradit přímo občan, tj. necelých 52 % a zbytek 463 Kč, tj. cca 48 % hradit tak z rozpočtu města.

Navíc již před 1. 1. 2019 se na některé občany vztahovalo osvobození od uvedeného poplatku, konkrétně: osoby se zvlášť těžkým zdravotním postižením, kteří jsou držiteli průkazů ZTP a ZTP/P a dále i děti do tří let jejich věku. Občan, který měl v Třeboni trvalé bydliště (vč. místních částí), tak neplatil uvedený poplatek za svou nemovitost, ve které nebyl nikdo hlášen k trvalému pobytu! Pozor – od ledna 2019 je tomu jinak! Viz vyhláška!

Přitom na odpadové hospodářství město Třeboň má v roce 2019 vynaložit 12,3 mil. Kč (!). Je pravda, že tyto výdaje jsou snižovány o příjmy za třídění odpadu, tj. 1,02 mil. Kč. Na odpadové hospodářství tak město v roce 2019 (po uvedeném očištění) plánuje vynaložit 11,26 mil. Kč!  

Co navrhujeme? Chceme

  • motivovat občany k většímu třídění a to i bioodpadu,
  • chceme svozové dny pro občany – obnovit je – to nechť mají občané zdarma,
  • chceme zachovat i nadále pro občany Třeboně a místních částí možnost zdarma odvést odpad na Sběrový dvůr Třeboň.

Koalicí navržené ODPADY ZDARMA ve skutečnosti znamenají, že nebudou ZDARMA PRO VŠECHNY!

Pokud vlastníte stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, tak z takové nemovitosti budete povinni poplatek 500 Kč/rok hradit!

Tímto se zvýší nemalá byrokratická zátěž v rámci úřadu, neboť občané vlastnící stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, budou muset nově plnit ohlašovací povinnost a pokud tak občané – vlastníci – neučiní sami, tak úřad bude muset poplatníky dohledávat!

Zrekapitulujme

Jaký je/byl stav do 31. 12. 2018?

  • Plátcem poplatku za odpady byl:
  1. občan, který má na území města (vč. místních částí) trvalý pobyt,
  1. fyzická osoba, která má na území Třeboně a místních částí ve vlastnictví stavbu určenou k invidiuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídajcí poplatku za jednu fyzickou osobu! – tj. 500 Kč/rok.

Ovšem dle stavu do 31. 12. 2018 byl občan (fyzická osoba) od poplatku za odpad dle shora uvedeného b) osvobozen, pokud byl současně plátcem dle shora uvedeného a) (tj. – měl na území města – včetně místních částí – trvalý pobyt).

Jaký bude stav od 1. 1. 2019?

  • občané s trvalým pobytem na území města (včetně místních částí) jsou od poplatku za odpady osvobozeni, ale (!!):

již není osvobozen občan města, který má na území města (včetně místních částí) ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídajcí poplatku ve výši 500 Kč/rok a to za každou takovou nemovitost, kterou vlastní.

Jistě se vyskytnou tací, kteří na straně jedné ušetří 500 Kč, protože mají  Třeboni či místní části trvalé bydliště, ale pokud budou vlastnit např. 2 nemovitosti, ve kterých není nikdo hlášen k trvalému pobytu, tak jsou povinni nově za rok 2019 uhradit 1 000 Kč! Doposud byla platba poplatku vázána na trvalé bydliště! Takže si vlastně pohorší!

Čili žádné jednoznačné odpady ZDARMA VŠEM!

Projekt Třístupňového bydlení pro seniory

Bohužel dle jednacího řádu důvodová zpráva neobsahovala žádné písemné zdůvodnění, proč by město Třeboň nemělo pokračovat v takto významném projektu.

Lze očekávat, že se v budoucnu změní legislativa v sociální oblasti tak, že města a obce se budou muset více zapojit do řady sociálních – specifických sociálních a zdravotních – služeb. Zrušení tzv. Předprojektové a projektové přípravy stavby – Třístupňové bydlení Třeboň vytvořila vládnoucí koalice nemalý budoucí problém! Dokonce padlo, že taková projektová dokumentace je nákladná – cca 4 mil. Kč. Proč je město nyní řízeno tak, že částku na tuto významnou oblast si město dovolit nemůže, ale na druhé straně si může dovolit zrušit poplatek za svoz komunálního odpadu pro občany s trvalým bydlištěm v Třeboni či místních částech? Ve stejné výši?! Tedy ve výši 4 mil. Kč! …….

Předložili jsme návrh na zřízení osadního výboru Holičky

Zde je náš návrh, který byl v písemné podobě též na jednání zastupitelstva města předán tajemníkovi a vedení města:

Návrh na zařazení bodu na nejbližší jednání Zastupitelstva města Třeboň

PODKLAD PRO ROZHODNUTÍ   Č.    ……..

Komu :          Zastupitelstvo města Třeboně

Od:                Klub zastupitelů – Společně pro Třeboň

Datum :         10. 12. 2018

Věc :              Zřízení osadního výboru v místní části Holičky a určení počtu členů

_____________________________________________________________________

Návrh na usnesení:

Usnesení ZM č.

Zastupitelstvo města Třeboně

I. schvaluje

ve smyslu ustanovení § 120 odst. 1 zákona číslo 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů, zřízení osadního výboru v místní části Holičky s počtem členů pět.

II. schvaluje

pověření pana Mgr. Zdeňka Kučery a pana Bc. Pavla Jandy organizací a přípravou návrhu personálního obsazení osadního výboru.  

III. ukládá

tajemníkovi města předložit ke schválení na nejbližší jednání zastupitelstva města příslušný materiál s nominacemi členů osadního výboru a jeho předsedou.

Důvodová zpráva

Ustanovení § 120 odst. 1 zákona číslo 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů, umožňuje zastupitelstvu obce zřídit v částech obce osadní nebo místní výbory. Osadní výbor má minimálně tři členy, přičemž počet členů osadního výboru určí zastupitelstvo obce.

Dle uvedené právní úpravy jsou členy osadního výboru občané obce, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v té části obce, pro kterou je osadní výbor zřízen, a jsou určeni zastupitelstvem obce. Předsedu osadního výboru zvolí zastupitelstvo z řad členů osadního výboru. Požádá-li předseda osadního výboru na zasedání zastupitelstva obce o slovo, musí mu být uděleno.

Oprávnění osadního výboru je dále vymezeno zákonem o obcích v § 121.

Zastupitelé města za subjekt Společně pro Třeboň – Mgr. Petr Michal, Ing. Jiří Vopátek, Ph.D.,  Prof. RNDr. Ondřej Prášil, Ph.D., Filip Holzer a Jan Lukavský – předkládají zastupitelstvu města, v souladu s ustanovením § 82 odst. a) zákona číslo 128/2000 Sb., o obcích, návrh na zřízení Osadního výboru Holičky. Navrhujeme, aby osadní výbor měl pět členů trvale žijících v předmětné části obce (= Holičky) a to tak, jak je dle územní úpravy část obce Holičky vymezena.

Organizací příprav navrhujeme pověřit Mgr. Zdeňka Kučeru a Bc. Pavla Jandu, obyvatele trvale žijící v části obce Holičky. Mgr. Zdeněk Kučera a Bc. Pavel Janda byli mezi navrhovateli na zřízení uvedeného osadního výboru. Navrhujeme proto, aby byli zastupitelstvem města pověřeni organizací a přípravou návrhu personálního obsazení nově zřízeného Osadního výboru Holičky.

Podaný návrh je v souladu s požadavky občanů místní části Holičky a s programy většiny politických subjektů zastoupených v zastupitelstvu Města Třeboně. Občané Holiček již vyjádřili svůj zájem o zřízení osadního výboru a to písemným podnětem městu Třeboň ze dne 25. 5. 2015 (na MěÚ Třeboň doručeno dne 1. 6. 2015, radě města předloženo dne 3. 6. 2015 bez zařazení do programu jednání rady města). Dále byla věc opakovaně diskutována v orgánech města Třeboň v roce 2017. O podnětu nebylo ve volebním období 2014 – 2018 rozhodnuto. Navrhovatelé dne 9. 5. 2017 doručili na MěÚ svou žádost ve věci stažení žádosti o zřízení Osadního výboru Holičky (žádost ze dne 8. 5. 2017), ve kterém uvedli důvody stažení s tím, že po komunálních volbách v roce 2018 budou opětovně žádat o zřízení uvedeného osadního výboru.

Shora uvedené usnesení žádáme, aby bylo zastupitelstvu města předloženo na nejbližší jednání zastupitelstva města – tj. zřízení Osadního výboru Holičky. Po jeho přijetí pak žádáme postupovat tak, jak je shora v navrženém usnesení uvedeno.

Tento podklad je předložen na jednání Zastupitelstva města Třeboně dne 10. 12. 2018, bod Různé.

Předkladatelé:

Mgr. Petr Michal, v. r.

Ing. Jiří Vopátek, Ph.D., v. r.

Prof. RNDr. Ondřej Prášil, Ph.D., v. r.

Filip Holzer, v. r.

Jan Lukavský, v. r.  

V Třeboni dne 10. 12. 2018

Vaši zastupitelé za Společně pro Třeboň – druhý nejsilnější klub v zastupitelstvu města.

Jiří Vopátek, Ondřej Prášil, Petr Michal, Jan Lukavský a Filip Holzer.

** V Třeboni dne 12. 12. 2018 **