1. 11. 2021

Dotace v oblasti kultury a cestovního ruchu v roce 2021
Zastupitelstvo města Třeboně schválilo dotaci žadateli TRS, z. s. na akci Třeboňský divadelní festival 2021 ve výši 50.000,- Kč.

V diskuzi jsme se snažili tuto dotaci neposkytnou. Důvodem byla okolnost, resp. Zdůvodněno žadatelem bylo tak, že v roce 2021 nepřízeň počasí zasáhla do dvou venkovních představení (představení „V roušce Evině“ se muselo přesunout do vnitřních prostor restaurace Beseda a dětské představení „Jů a Hele Na paloučku“ se muselo z malého nádvoří zámku přesunout do Schwarzenberského sálu). Z tohoto důvodu byl zřejmě na těchto představeních také menší počet návštěvníků. Dále v červnu vzhledem k přetrvávajícím hygienickým opatřením nemohlo být do programu zařazeno úvodní představení (na 6. června bylo plánováno představení „Zamilovaný sukničkář“) a také u posledního představení plánovaného na září negativně do plánu zasáhla uvedená opatření.
Ve své podstatě žadatel žádá o veřejné finanční prostředky na úhradu vzniklé ztráty. Náš argument, že je to precedent pro ostatní spolky, které budou mít z pořádaných akcí takto ztrátu a budou se tak moci zcela běžně dožadovat na městě o její uhrazení, nebyl vyslyšen.

Dotace na čistírnu odpadních vod a kanalizace Branná

Zastupitelstvo města Třeboně schválilo Smlouvu č. 1190400055 o poskytnutí podpory ze Státního fondu životního prostředí České republiky (dále také „SFŽP“) na akci „TŘEBOŇ, BRANNÁ – ČOV A KANALIZACE (1. a 2. etapa)“, na základě, které se SFŽP zavazuje poskytnout městu Třeboň, jakožto příjemci podpory, podporu formou dotace ve výši 40.808.236,60 Kč.
Tento bod jsme podpořili. Pokud jde o výši stočného, tak bylo řečeno, že výše stočného pro obyvatele Branná bude ve stejné výši jako v Třeboni.

Revitalizace veřejného prostranství Na Rybníčku

Zastupitelstvo města se na žádost občanů zabývalo revitalizací veřejného prostranství Na Rybníčku.
Zastupitelé upozorňovali na nevhodné rušení klidové zóny v zastavěné části tohoto prostoru, dále na zbytečné kácení vzrostlých stromů apod. Jiným způsobem umístit nově zamýšlené parkoviště v dané lokalitě. Bohužel ze strany vedení města a koalice (ODS, PRO Zdraví a Sport spolu s TOP09) lze shrnout takto: zkrátka tady vám to představujeme, jak to tam bude vypadat, už je to připravené, diskutovat o tom nebudeme a je to hotová věc. Věcných argumentů jsme se ze strany vedení města nedozvěděli. Zkrátka se zapomíná na zásadu dle stavebního zákona, a sice: Obec uplatňuje v územním řízení námitky k ochraně zájmů obce a zájmů občanů obce (§ 89 odst. 3 stavebního zákona). Smutné je, že si pan starosta Váňa nepamatuje, že několikráte na jednání zastupitelstva města jsme v rámci našeho uskupení Společně pro Třeboň vyžadovali informace k této revitalizaci, což jsme také již dříve psali, viz. dřívější příspěvky na toto téma níže – tj.:

Revitalizací veřejného prostranství Na Rybníčku se pod tlakem občanů bude zabývat zastupitelstvo města na svém jednání 18. 10. 2021


Jinak vedením města zamýšlená revitalizace vyjde na více než 21 milionů korun včetně DPH! Původně počítal rozpočet města na letošní rok s částkou 8,5 milionu korun.

Podepsání zápisu z jednání rady města někým, kdo na jednání nebyl

Myslíte si, že může podepsat někdo zápis z jednání, na kterém sám nebyl? Pokud říkáte, že to nelze, resp. nemá logiku, tak se mýlíte. V Třeboni je totiž toto možné. Na jednání rady města č. 79 (24. 8. 2021) nebyla přítomna paní místostarostka Jana Grammetbauerová (ODS), ale zápis přesto podepsala. Na jednání zastupitelstva města se paní Grammetbauerová k této situaci vyjádřila takto: “já jsem ten zápis ověřila, jestli je nebo není správně podle toho, jak proběhlo jednání”.
Na otázku, co paní Grammetbauerová ověřovala, tak zde již skočil do řeči pan Váňa a řekl, že paní Grammetbauerová ověřovala průběh jednání a průběh hlasování tak, jak to bylo na jednání zapisováno.
Zkrátka, když člověk na jednání není, tak nemůže přeci zápis ověřovat. To dá rozum. Zvláštní přístup. Když už vedení města nevědělo kudy kam, tak bylo ve finále – po dramatickém obhajování podpisu paní Grammetbauerové – konstatováno, že se stala chyba.

Vrácení se k hlasování rady města formou per rollam, jak bylo na jednání zastupitelstva dne 13. 9. 2021 vedením města obhajováno. Vedení města otočilo a nyní říká per rollam není per rollam, byla to telekonference …….

Když bylo zjištěno, že rada města opakovaně jedná tak, že členové hlasují formou tzv. per rollam, tak jsme se na zastupitelstvu 13. 9. 2021 na tuto metodu zeptali, neboť hlasování formou per rollam zákon neumožňuje a takto přijatá usnesení jsou dle stanoviska Ministerstva vnitra ČR od počátku neplatná.
Připomeňme, co jsme se na jednání zastupitelstva města 13. 9. 2021 k metodě per rollam dozvěděli:
– p. Váňa (starosta): metoda per rollam je známá, běžná …. Per rollam víme, co znamená
– paní Jánská (tajemnice): probíhá na základě oslovení telefonického a e-mailového si necháme potvrdit výsledek hlasování jednotlivých členů rady.
Na dotaz, zda probíhá takto: čili probíhá na základě telefonického hovoru nebo e-mailu? Uvedené bylo vedením města potvrzeno a současně odpověděla místostarostka paní Grammetbauerová takto: radní také reagují e-mailem
– starosta města J. Váňa uvedl: na základě telefonického hlasování (!). S tím, že dopředu radním pošleme pochopitelně materiály (= emailem), aby se s nimi mohli seznámit.

Pan Váňa hovoří o telefonickém hlasování, což není to samé jako telekonference a ani videokonference. Rada města se poté uvedenou záležitostí zabývala na svém jednání 16. 9. 2021, tj. po jednání zastupitelstva města. Následně jsme se dozvěděli:
Forma telekonference byla ve vyhotovených zápisech z jednání rady města nepatřičně zaměněna za pojem „hlasování per rollam“, nebo také „per rollam“. Současně vedení města uvádí, že jednání rady města se uskutečnila za „přítomnosti“ členů v reálném čase cestou telekonferenčních hovorů (ovšem pan starosta mluví o telefonickém hlasování). Dále jsme se dozvěděli, že o výsledku hlasování k jednotlivým návrhům usnesení byl v průběhu každé telekonference pořízen písemný záznam, který je nedílnou součástí zápisu, rozumějme součástí zápisu z jednání rady města.
Ovšem uvedená součást nebyla spolu se zápisy z jednání rady města zasílána zastupitelům města. Současně bohužel v zápisech z jednání rady města není uvedeno, že součástí zápisu je jakýsi písemný záznam nedílnou součástí zápisu z jednání rady města. Proč? Byly uvedené součásti zápisu dodělány později až na základě vznesené připomínky a dotazu dle jednání zastupitelstva města 13. 9. 2021? Jak to tedy bylo? Jak tedy rada města přijímala usnesení, která se poté naplňovala? Je třeba připomenut, že usnesení přijatá formou per rollam, tak jak je v zápisech z jednání rady města uvedeno, jsou dle zákona od počátku neplatná!
Místostarosta města za subjekt PRO Zdraví a Sport pan Petr Werner na jednání zastupitelstva města 18. 10. 2021 sdělil, že se jednalo o metodu realizovanou prostřednictvím aplikace WhatsApp. Současně pan místostarosta Werner hovoří o jakési vyhlášce, která takové jednání umožňuje. Bohužel žádnou vyhlášku, která by toto pro jednání rady města upravovala se nepodařilo najít, protože neexistuje. Je také zvláštní, že na jednání zastupitelstva města 13. 9. 2021 vedení města s paní tajemnicí hovořilo o e-mailech, telefonátech a žádný WhatsApp zmiňován nikdy nebyl. Je tedy otázka, jak to bylo. Nicméně na základě vyjádření se lze domnívat, že žádný WhatsApp a telekonference nebyl/a využito/využita. Vedení města tak zřejmě mlží a asi ví proč …… Uvedenou záležitostí se zabývá Kontrolní výbor.

Za uskupení Společně pro Třeboň

Petr Michal, zastupitel