30. 5. 2017

Před téměř dvěma roky podala skupina občanů místní části Holičky na město Třeboň žádost.  Podstatou žádosti bylo, že dle zákona o obcích požadují zřídit osadní výbor v lokalitě, která má cca 196 obyvatel, její parametry jsou územně, statisticky apod. přesně definovány v registrech Ministerstva vnitra ČR. Tato žádost nebyla nejvyšším vedením města, za téměř dva roky, vyřízena. Žadatelé nedostali žádnou odpověď. Přitom jednou z priorit koaličního vedení města je priorita zřídit Osadní výbor Holičky, což  je smluvně domluveno v bodě 1. koaliční dohody, která byla po volbách v roce 2014 uzavřena mezi KDU-ČSL; ČSSD;  ANO; SZ a OMMO.

Právní norma zákon  č. 128/200 Sb. obcích, kterou není třeba dlouze vysvětlovat, konkrétně definuje v ustanovení  § 120,  osadní výbory takto:

odst. 1)  V částech obce může zřídit zastupitelstvo obce osadní nebo místní výbory. Osadní výbor má   minimálně 3 členy. Počet členů osadního výboru určí zastupitelstvo obce.

odst. 2)  Členy osadního výboru jsou občané obce, kteří jsou přihlášeni k trvalému pobytu v té části  obce, pro kterou je osadní výbor zřízen, a jsou určeni zastupitelstvem obce.

odst. 3)  Předsedu osadního výboru zvolí zastupitelstvo obce z řad členů osadního výboru.

 

Jsem téměř 15 roků členem Osadního výboru v Břilicích. Předsedu v něm dělám již téměř 10 roků. Tedy troufám si říci, že vím, jak funguje, co si může dovolit, jaké má pravomoci. Také vím, že členové se zde angažují zcela zdarma. V Břilicích, v obci s počtem cca 826 obyvatelů, jde více méně o čestnou funkci. Město na nákladech tato instituce nic nestojí. Proto jsem osobně nechápal, proč nebyla žádost občanů, kteří se chtějí nezištně podílet na veřejném dění, v místě kde bydlí, vyřízena.

Spolu s kolegou zastupitelem Jirkou Vopátkem jsme začali na začátku roku 2017 tuto věc řešit. Chtěli jsme tuto žádost občanů dotáhnout do pozitivního konce. Ovšem u vedení města jsme, takříkajíc, narazili. Prvním důvodem antagonismu k podané žádosti byly, mě osobně, blíže neznámé okolnosti výstavby nějaké ulice na Holičkách. U těchto jednání jsem přímo ani zprostředkovaně nebyl a tak je nebudu blíže komentovat. Ovšem druhý zásadní důvod nevyřízení žádosti mě šokoval. Zástupci hnutí ANO, konkrétně panu Ing. Jirákovi, se zachtělo být členem  Osadním výboru Holičky a to přesto, že v katastru Holiček nemá trvalý pobyt, přesto, že ho místní občané do osadního výboru nenominovali. Na zastupitelstvu města Třeboň, které se  konalo  dne 22. 5. 2017,  pak na můj přímý dotaz  k  uváděným skutečnostem argumentoval Ing. Jirák tak, že mu na Holičky chodí děti na autobus, že přes jeho bydliště vede kanalizace z Holiček apod. Dále uváděl, že území Holiček, tak jak řešil s právníkem a tajemníkem města, lze definovat úplně jinak, než  je definováno a registrováno na Ministerstvu vnitra ČR a že nevidí problém v tom, zařadit do tohoto území ulici ve které trvale žije, tedy Kopeček.

Na základě těchto nových skutečností a aktivit vedení města, se kterými žadatelé při podání žádosti jistě nepočítali, tito stáhli svou žádost s tím, že si počkají na nové volby a nové zastupitele, kteří pro své osobní zájmy nebudou takto manipulovat se zákony, daty, resp. občany. Podle mne jde o velice smutný výsledek práce s občany.

Co je  pro mě  osobně mnohem horší a závažnější zjištění je skutečnost, že pan Ing. Jirák, jako občan města, který se chce zcela nedemokraticky „vlámat“ někam, kam  ho evidentně nechtějí, úkoluje právníka a tajemníka města. Tyto dvě osoby, placené z daní nás všech, mu vytvářejí studie a rozbory vzniklé situace, které pak využívá pro svůj prospěch proti místním občanům, kteří takové možnosti nemají. Podle mne je to nevídaná situace, na které lze demonstrovat stav, kdo a s jakými motivy vstupuje do komunální politiky.

Ale čemu se divím, vždyť jeden nejmenovaný prezident s jedním nejmenovaným ministrem financí „ohýbá“  Ústavu ČR, jak se jim to zrovna hodí. Proč by se tak nechoval občan Ing. Jirák, když je mu, z titulu funkce zastupitele a radního města Třeboň,  dána  moc zasahovat  do  řádného  běhu  věcí.

                           

Petr Michal, zastupitel za OMMO

 

 

Jiří Vopátek k této situaci doplňuje:

 

Z uvedené situace je mi doslova smutno. Situace kolem zřízení Osadního výboru Holičky byla nedůstojná, občané si takové jednání nezaslouží.

Území Holiček, jako část obce, je jasně vymezené. § 27 zákona o obcích jasně vymezuje pojem část obce, tedy: „Část obce je evidenční jednotka vytvářena budovami s čísly popisnými a čísly evidenčními (§ 31) přidělenými v jedné číselné řadě, která leží v jednom souvislém území.“ Zkrátka není třeba dělat různé právní výklady………….. .

 

Současně si dovolím shrnout sled událostí v této věci, jak to všechno šlo:

 

  • Zastupitelstvo města 15. 12. 2014 – zřízení osadních výborů, kdy Holičky se v diskusi zmínily. Materiál nakonec nebyl schválen ……. viz jednání zde – bod č. 17

 

http://www.mesto-trebon.cz/cz/mestsky-urad-trebon/samosprava-mesta/zastupitelstvo-mesta/videoarchiv-zm.html?video_id=45&start_time=10055

 

Stopa: 2:47:40

 

  • Zastupitelstvo města 18. 5. 2015 – znovuprojednání osadních výborů, opět bez Holiček, ale v diskusi se opět Holičky diskutovaly, neboť zde chybí vodovod, kanalizace ….. – tak, jak zaznělo v diskusi ………… viz jednání zde – bod Zřízení osadních výborů (zde bod č. 20):

 

http://www.mesto-trebon.cz/cz/mestsky-urad-trebon/samosprava-mesta/zastupitelstvo- mesta/videoarchiv-zm.html?video_id=51

 

Stopa: 1:11:27

 

Osadní výbory byly schváleny, ale bez Holiček …….. viz výše uvedený záznam.

 

  • Na základě výzvy (viz diskuse na zastupitelstvu města 18. 5. 2015) pana místostarosty Ing. J. Pindrocha byl na Městský úřad Třeboň doručen písemný návrh občanů Holiček na zřízení Osadního výboru Holičky. Informace byla předložena radním 3. 6. 2015 s tím, že materiál bude předložen na další radě města. V návrhu občanů bylo uvedeno odůvodnění, cíle, dále podpisy občanů a také návrh členů Osadního výboru Holičky.

 

…………………………………… dlouho se nic nedělo

 

  • 29. 3. 2017 (!) jsem požádal o předložení došlé žádosti občanů v uvedené věci na jednání rady města. Žádal jsem, aby rada města žádost řádně projednala a předložila zastupitelstvu města.

 

  • 5. 4. 2017, se nic nedělo, nebylo na radu města předloženo. Na základě mé opětovné žádosti byla započata diskuse o území Holiček z pohledu osadního výboru. V diskusi se nerespektovalo území jasně vymezené části obce, kterou Holičky jsou.

 

  • 12. 4. 2017 nebylo opět na radu města předloženo, opětovně jsem žádal o předložení na jednání rady města, tentokráte jsem již požadoval dát do zápisu z jednání rady města:

 

  • 26. 4. 2017 na radě města proběhla diskuse nad Osadním výborem Holičky, kdy diskuse se točila opět kolem vymezení jiného území než toho, které je jako část obce vymezeno. Začaly „hrátky“ s právním výkladem zákona …….., kdy jsem argumentoval jasně vymezeným územím – jako část obce Holičky – tak, jak je území evidováno.

 

  • 10. 5. 2017 bylo občany části obce Holičky předloženo Stažení žádosti o zřízení osadního výboru Holičky. Rada města uvedené vzala na vědomí. Uvedená záležitost se tak dostala do bodu různého na jednání zastupitelstva města dne 22. 5. 2017, konkrétně zde:

 

http://www.mesto-trebon.cz/cz/mestsky-urad-trebon/samosprava-mesta/zastupitelstvo- mesta/videoarchiv-zm.html?video_id=92

Stopa: 2:04:23 h

 

Věřím, že občané Holiček nezůstanou na holičkách a Osadní výbor Holiček bude jednou zřízen.

 

Jiří Vopátek, zastupitel a člen rady města